Tam zamanında üretim sisteminde verimlilik ve bir sanayi işletmesinde uygulaması
  1. Tez No: 52238
  2. Yazar: ARİF POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
BZET Artan rekabet koşullarında işletmelerin ayakta kalabilmeleri eldeki kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmalarına bağlıdır. Verimliliğin arttırılması ve kaynakların en etkin bir şekilde kullanılması herşeyden önce iyi bir üretim planlaması ve kontrolü ile mümkündür. İkinci Dünya Savaşından sonra ilk alarak Japonlar tarafından uygulanmaya başlanmış olan TZÜ üretim ve stok yöntemi sıfır stokla üretimi amaçlayan bir sistemdir. Bu. sistem işletmelere üretimde verimliliği arttırmak, maliyetleri minimize etmek, tüketicinin isteğine göre kaliteli ve düşük maliyetli üretmek ve hemen pazarlamak gibi bir çok konuda rekabet piyasasında üstün 1 ük 1er sag 1 amak tadır. Bu araştırmada TZÜ sistemi tanıtılmış, uygulama aşamasında izlenecek yöntem ve gerekli şartlar açıklanmıştır. Uygulama yapılan işletmede TZÜ sisteminin işleyişi incelenmiş ve bilgisayar programı geliştirilmiştir. Sonuç olarak bu ürünler için stoklar en aza indirilmiş ve maliyetler minimize edilmiştir. Ayrıca tüketicinin isteğine göre kaliteli, verimli ve düşük maliyetle üretim ve hemen pazarlama imkanı sağlanmıştır. Kısacası işletmenin verimliliği artmıştır. - VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Under increased competition rules, companies depend an the efficient use of resources to survive» To increase productivity via efficient use of resources, only alternative seems to be a creation of good planning and a control system. JIT inventory and production method, initially being used by Japanese in the post World War II period aims to create nil inventory. This system create opportunities to companies in many areas such asş increasing productivity in production, minimising costs, quality improvement and minimising the cost of production and immediate product delivery in a competitive envi ronment. In this research, JIT system is defined, then in the application part, necessary conditions and methods to be implemented have been put forward. In the company that it was implemented, a specific computer program was developed for a group of products shows the implications of JIT system. As a conclusion, minimum inventory levels are maintaines and costs were minimized for these products. In addition, the model fullfilled consumer's tastes and choices, quality production, high productivity, least costs and instant marketing possibi 1 iyies were obtained. In short, with the implacation of company's productivity had increased. IX -