Nefrotik sendromlu hastalarda dört virus etkenine karşı bağışıklığın değerlendirilmesi
  1. Tez No: 522389
  2. Yazar: GÖKÇE NUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Nefrotik sendrom, hem hastalık patogenezine hem de kullanılan steroid ve diğer immünsüpresif tedavilere bağlı olarak bağışıklıkta baskılanmaya sebep olur ve enfeksiyonlara karşı artmış duyarlılık oluşturur. Enfeksiyon sıklığını azaltmada en etkili yöntemlerin başında aşılama yer alır. Çalışmamızın amacı, nefrotik sendromlu hastalarda serum Anti-HBs IgG, kızamık IgG, kızamıkçık IgG ve kabakulak IgG titrelerini değerlendirmek ve düşük saptanan hastalarda aşı tekrarlarının gerekliliğini tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Çocuk Nefroloji Polikliniği bünyesinde, Ocak 2018-Eylül 2018 tarihleri arasında başvuran 3-18 yaş aralığındaki nefrotik sendrom tanılı 48 kişiden oluşan hasta grubu ve 38 kişiden oluşan kontrol grubunun serum örnekleri alınarak Hepatit B, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarının IgG düzeyleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Nefrotik sendromlu çocukların serum Anti-HBs IgG, Kabakulak IgG, Kızamık IgG değerleri kontrol grubuna göre düşük saptandı (sırasıyla p=0,02, p< 0.001, p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Background: Nephrotic syndrome suppresses the immune system response due to disease pathogenesis and the drugs which are used in the treatment of the disease such as the steroid, immunosuppressive therapy and lead to increases the sensitivity against infections. Vaccination is one of the most important ways to lower the incidence of infections. The purpose of our study, to evaluate the serum anti-HBs IgG, measles IgG, rubella IgG, and mumps IgG levels in patients with nephrotic syndrome and to evaluate the need for repeating vaccination the patients who have lower antibody titer. Methods: In our study, we evaluate the children (3-18 years of age) who brought to the outpatient clinics of Pediatric Nephrology at the Yüksek İhtisas Training and Research Hospital, Bursa, Turkey between January 2018- September 2018 and diagnosed as nephrotic syndrome. We compared the serum levels of measles IgG, rubella IgG and mumps Ig G between the patients and control groups. Results: The serum levels of Anti HBs Ig G, mumps Ig G, measles IgG was lower than the control group. ( p=0,02, p< 0.001, p< 0.001).