Hava kargo taşımacılığı güvenliğinin sağlanmasına yönelik olarak alınması gereken önlemler
Measures that should be taken in order to ensure air cargo transportation security
  1. Tez No: 522390
  2. Yazar: CELİL ANIL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Değişen dünya şartlarında taşımacılık sektörünün her geçen gün önemi artmaktadır. Taşımacılık sektöründeki bu hızlı büyüme alt dallarına yansımaktadır. Bu alt dallardan birisi olan hava kargo taşımacılığı; büyük miktarda yükün hızlı bir şekilde kargo ve yolcu uçakları ile taşındığı güvenilir bir taşıma sektörüdür. Ancak hava kargo taşımacılığı, uçağa yolcu olarak giren kişiler yada kargo yükü vasıtasıyla gerçekleştirebilecek terör tehditlerine karşı savunmasızdır. Sürekli büyüyen ve özellikle 11 Eylül saldırılarının ardından tehditlere açık olduğu görülen hava taşımacılığı sisteminde yolcu güvenliğine yönelik olarak alınan tedbirler ile hava kargo taşımacılığı güvenliği teröristler tarafından birincil tehdit olarak görülmeye başlanmıştır. Bu kapsamda hava kargo taşımacılığı güvenliğinin sağlanması için teknolojik ve operasyonel önlemleri içeren çeşitli düzenleyici yaklaşımlar uygulamaya sokulmuştur. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç uluslararası toplum tarafından alınan tedbirler sonucunda tanımlanan potansiyel tehditlere ve güvenlik uygulamalarına genel bir bakış sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Importance of the transportation sector is increasing with each passing day in this each day changing world conditions. The rapid growth in the transportation sector is reflected to its sub-branches. One of these sub-branches, called air cargo transportation, is a reliable transportation sector that quickly transports large amount of load using cargo and passenger plane. But air cargo transportation is vulnerable to the terror threads via entering the plane as a passenger or using its cargo load. Which is constantly growing, and seen to be open to threats especially after the September 11 attacks in the air transport system; because of the safety measures for passenger safety air cargo transportation security have begun to be seen as the primary threats by terrorists. In this context, various regulatory approaches including technological and operational measures have been put into practice to ensure air cargo transportation security. The purpose of this study is to provide an overview of the potential threats and security practices identified as a result of measures taken by the international community.