Essays on the effects of United Nations peacekeeping participation on civil-military relations in troop-contributing countries
Birleşmiş Milletler barış operasyonlarına katılımın asker gönderen ülkelerdeki sivil-asker ilişkilerine etkileri üzerine makaleler
  1. Tez No: 895311
  2. Yazar: ERSAGUN KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENEM DÜZGİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Birleşmiş Milletler (BM) barış operasyonlarına yapılan barış gücü katkıları, asker gönderen ülkelerdeki sivil-asker ilişkilerini nasıl etkilemektedir? 1990'ların sonlarından bu yana, BM'nin barış koruma çabaları ekseriyetle demokratik açıdan yetersiz, ekonomik olarak gelişmekte olan ve hatrısayılır kısmı askerî müdahale tecrübesi yaşamış ülkelerden personel katkısı almıştır. Bu tez, mevzubahis eğilimin ışığında BM barış operasyonlarına yapılan askerî personel katkılarının büyüklükleri ile gönderen hükümetlerin darbe yollu askerî siyasî müdahale tehdidini bertaraf etmek için benimsediği stratejiler arasındaki ilişkiyi araştıran üç çalışmadan oluşmaktadır. Her bir çalışma, liderlerin görevdeki pozisyonlarını güvence altına almak için kullandıkları farklı darbeden kaçınma tedbirlerine odaklanmaktadır. Böylelikle bu proje, BM barış operasyonlarına katılımın sivil-asker eksenindeki etkilerine dair mevcut araştırmaları ileri taşımaktadır. İlk ampirik bölüm, barış gücü görevlerinin ordu mensuplarının hükümette yer alma olasılığını azaltıp azaltmadığını incelemektedir. Bulgular, BM barış operasyonlarına katılımın orduya sağladığı faydaların, uzlaşmacı bir kurumsal tertip dahilinde kabine koltuklarının muvazzaf subaylara tahsis edilmesi yönünde liderler üzerindeki askerî baskıyı hafifletebileceğini göstermektedir. İkinci ampirik bölüm, düzenli orduya karşı silahlı denge unsurları oluşturmanın sakıncalarına kıyasla BM barış operasyonlarına yapılan asker tedarikinin nisbî faydalarını vurgulayarak barış gücü hizmetinin nasıl karşı dengelemenin ikâmesi olarak hizmet edebileceğini analiz etmektedir. Bulgular, askerî personelinin önemli bir kısmını BM barış operasyonlarına gönderen liderlerin karşı dengeleme gayretine girme olasılıklarının daha düşük olduğuna işaret etmektedir. Üçüncü ampirik bölüm, Afrika'daki etnik istifleme verilerini kullanmakta ve Afrikalı liderlerin barış operasyonları rantları için yaptıkları hacimli askerî birlik sevkiyatlarını müttefik etnik gruplarla ordularına tahakküm kurma çabalarını pekiştirmek için kullanıp kullanmadıklarını araştırmaktadır. Bulgular, geniş çaplı askerî personel katkıları ile liderlerin etnik istifleme eğilimleri arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
How do peacekeeper deployments to United Nations (UN) peace operations affect civil-military relations in troop-contributing countries? Since the late 1990s, the UN's peacekeeping efforts have predominantly drawn personnel contributions from democratically deficient and economically developing countries, often with a history of military intervention. In light of this trend, this dissertation comprises three studies investigating the relationship between the scale of troop dispatches to UN peace operations and the strategies adopted by contributing governments to thwart the threat of military political involvement via coups. Each study focuses on distinct coup-avoidant measures employed by leaders to secure their positions in office. In doing so, this project advances existing research on the civil-military implications of involvement in UN peace operations. The first empirical chapter examines whether peacekeeper deployments reduce the likelihood of military participation in government. The findings indicate that military-specific benefits associated with UN peacekeeping involvement can alleviate military pressure on leaders to allocate cabinet seats to active-duty officers as an accommodative institutional arrangement. The second empirical chapter analyzes how UN peacekeeping involvement can serve as a substitute for counterbalancing by emphasizing the comparative benefits of troop deployments over the drawbacks associated with establishing armed counterweights to the regular military. The findings suggest that leaders who contribute significant portions of their military personnel to UN peace operations are less likely to engage in counterbalancing efforts. The third empirical chapter uses information on ethnic stacking in Africa and investigates whether African leaders exploit sizable contingent dispatches for peacekeeping rents to embolden their efforts to dominate their militaries with allied ethnic groups. The findings demonstrate a positive association between large troop contributions and leaders' propensity to engage in ethnic stacking.