Pirimer yüksek riskli kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde adjuvan BCG ve termokemoterapinin etkilerinin karşılaştırması
Thermochemoterapy in adjuvan treatment of primary high risk non-muscle-invasive bladder cancers
- Tez No: 389711
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAKIP ERTURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC)' ye göre yüksek riskli kasa invaze olmayan mesane kanserlerinde intravezikal adjuvant tedavide Basillius Calmette Guerin (BCG) kullanılması yönünde genel konsensus mevcuttur. Bununla birlikte intravezikal BCG kullanımı esnasında irritatif işeme semptomlarından, ateş yükselmesi ve hatta sistemik yayılımdan fatal gidişe kadar bir dizi potansiyel komplikasyonların oluşabileceği bilinmektedir. Çalışmamızda pirimer yüksek riskli hastalarda intravezikal termokemoterapi (TKT) ile mitomycin (MMC) uygulamasına ait sonuçlar sunulmuştur. 2011 Kasım – 2014 Kasım ayları arasında kliniğimizde transüretral rezeksiyon (TUR-Mesane) uygulanan hastalardan pirimer yüksek riskli 26 hastaya adjuvant TKT uygulandı. Hastaların yaş aralığı 51-78 (ortalama 62.4) yıl olup 24' si erkek, 2' si kadın idi. Bir hasta hariç tüm hastalarda TUR-Mesane sonrası erken tek doz MMC 40 mg intravezikal uygulandı. Termokemoterapi uygulamaları ise Synergo® cihazı ile 6 hafta haftada 1 kez indüksiyonu takiben 6 ay ayda 1 kez idame şeklinde intravezikal yapıldı. Herbir uygulamada 40 mg intravezikal MMC kullanıldı. İzlemde ilk 2 yıl 3 ayda bir kez , 3. yıl 4 ayda bir kez üretrosistoskopik değerlendirme yapıldı. Çalışmaya dahil edilen 26 hastadan 3' ünde 36 aylık izlemde nüks mesane tümörü gelişti. Bu hastalardan ikisinde Ta GII mesane, diğerinde Ta GII üreterde nüks tümör gelişimi oldu. Üç yıllık rekürrenssiz sağkalım %88.4 olarak bulundu. Hiçbir hastada progresyon saptanmadı. Radyofrekans TKT yöntemi, özellikle son dekatta, pirimer yüksek riskli ve/veya BCG refrakter hastalarda intravezikal tedavide umut verici iyi bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Elde ettiğimiz veriler literatürde bu konuda yapılmış çalışmalarla benzer çıkmış olup daha geniş serili ve BCG ile prospektif randomize çalışmalarla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
According to European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC) identified there is a general concensus to use intravesical BCG for non-muscle-invasive bladder cancer. In our study, we aimed to present results of intravesical mytomicin thermo-chemoterapy in patients with primary high risk. We applied adjuvant thermo-chemoterapy to total 26 patients with primary high risk who were performed transurethral resection-bladder between November 2011 and November 2014. Applications was performed via Synergo® device 6 weeks following induction was performed 1 time per week and 1 time per month maintenance intravesical as 6 months. The administrations were applied monthly intervals for 6 months after one intravesical instillation per week for 6 weeks. The following cystocopies should be repeated every 3 months for a period of 2 years, every 4 months in the third year. Recurrent bladder tumor occurred in 3 of the 26 patients who included in this study in follow up of 36 months. 26 patients ( males 24 and 2 females) with a mean age of 62,4 (51-78). In two of these patients developed reccurent bladder tumor (TaGII), other patient developed recurrence in the ureter (TaGII). We found three-year recurrence-free survival rate was about 88,4 %. Radiofrequency thermo-chemoterapy has shown to be promising alternative method for patients which primary high risk and/or refracting BCG at intravesical therapy, especially in the last decade. Our data hasbeen found similar to other studies on this subject. It should be supported with prospective randomized trialsand larger patients series.