Kanal yenileme işleminde kanal içi ozon uygulamasının postoperatif ağrıya etkisi: Randomize, plasebo kontrollü klinik çalışma
Effect of intracanal ozone application on postoperative pain in root canal retreatment: Randomized, placebo controlled clinical study
  1. Tez No: 522415
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kanal içi ozonlu su ve kanal içi ozon gazı uygulamasının, kanal yenileme gereksinimi olan semptomatik apikal periodontitisli keser ve küçük azı dişlerinde postoperatif ağrı üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya dahil edilen 50 hasta bir internet programı kullanılarak randomize olarak 2 gruba ayrıldı: 1) plasebo grubu (sahte ozonlu su ve ozon gazı uygulaması) ve 2) kanal içi ozon grubu (kanal içi ozonlu su ve ozon gazı uygulaması). Hastaların postoperatif birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci günlerdeki ağrı durumları kaydedildi. Veriler student t, ki-kare, Mann-Whitney U testleri kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi (P = 0.05). Bulgular: Preoperatif ağrı seviyeleri ve preoperatif perküsyon ağrı seviyeleri gruplar arasında benzerdi (P>0.05). Demografik veriler yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of intracanal ozonated water and ozone gas application on postoperative pain in incisor and premolar teeth with symptomatic apical periodontitis. Materials and Methods: A total of fifty patients were randomly divided into 2 groups using an web program: 1) placebo group (mock ozonated water and ozone gas application) and 2) intracanal ozone group (intracanal ozonated water and ozone gas application). Postoperative pain of the patients at 1st, 2th,3rd,4th, 5th, 6th and 7th days were recorded. The data were statistically analyzed using Student t, Chi-square, Mann-Whitney U tests (P = 0.05). Results: Preoperative pain levels and preoperative percussion pain levels were similar among treatment groups (P> 0.05). There was no statistically significant differences between the groups in terms of demographic data (P> 0.05).