İkinci ve üçüncü derece termal yanıklarda AOPP düzeyleri ile bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of AOPP levels, some biochemical and hematological parameters in second and third degree thermal burn
- Tez No: 522420
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İSKAN ÇALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Açıkkol S. İkinci ve üçüncü derece termal yanıklarda AOPP düzeyleri ile bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelerin incelenmesi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Yanık, etyolojisi ve ciddiyetine göre organizmanın tamamını etkileyen sistemik bir yaralanmadır ve en sık rastlanan travmalardan biridir. Bu çalışmanın amacı ikinci ve üçüncü derece termal yanık hastalarında tedavi öncesi ve sonrası plazma AOPP düzeyleri ile bazı biyokimyasal ve hematolojik parametreleri incelemek, bu parametrelerdeki değişimleri saptamaktır. Cinsiyet farkı gözetmeksizin yaşları 1-18 arası, yanık alanı % 10'dan fazla olan ikinci ve üçüncü derece termal yanık şikayetiyle SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi'ne başvuran çocuk hastalar çalışma materyalini oluşturdu. Hastalardan tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki kez kan örnekleri alındı. Kan plazmasında AOPP düzeyine ELISA'da bakıldı. Biyokimyasal (serum kreatinin, üre, glukoz, albumin, Na, K, CRP, AST, CK) ve hematolojik parametreler (WBC, RBC, HGB, HCT, PLT) otoanalizörde incelendi.
Özet (Çeviri)
Açıkkol S. Investigation of AOPP levels, some biochemical and hematological parameters in second and third degree thermal burn. The University of Van Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Department of Biochemistry, MSci. Thesis, Van, 2018. Burn is a systemic injury affecting the entire organism according to its etiology and severity and is one of the most common traumas. The aim of this study was to investigate plasma AOPP levels and some biochemical and hematological parameters before and after treatment second and third degree thermal burn patients and determine the changes in these parameters. The study material consisted of pediatric patients who were admitted to the burn unit of SBU Van Training and Research Hospital with the complaint of second and third degree thermal burns aged between 1 and 18 years, with a burn area exceeding 10 %. Blood samples were taken twice before and after treatment. AOPP level in blood plasma was measured in ELISA. Biochemical (serum creatinine, urea, glucose, albumin, Na, K, CRP, AST, CK) and hematological parameters (WBC, RBC, HGB, HCT, PLT) were analyzed by the autoanalyser.