Türk İdare Hukuku'nda istifa
Resignation in Turkish Administrative Law
  1. Tez No: 522434
  2. Yazar: SEHER SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KÜRŞAT ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kamu hizmetine girme, vatandaşlara tanınan siyasi ve anayasal bir haktır. Her Türk vatandaşı serbest bir şekilde, liyakat ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Kişiler kamu hizmetine girme hakkına sahip olduğu gibi bu kamu hizmetinde ilerleme, yükselme ve bu hizmetten ayrılma hakkına da sahiptir. Kamu hizmetinden ayrılma hakkı mevzuatta istifa müessesi olarak düzenlenmiştir. Kamu personel hukuku açısından temel kanun niteliğinde olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda istifa, hem bir hak hem de memurluğu sona erdiren hallerden biri olarak ifade edilmiştir. İstifa, kamu görevlilerinin kendi istek ve iradesi ile yazılı bir şekilde kamu görevliliği statüsünden ayrılmasıdır. İstifa tek taraflı, kabule bağlı olmayan, şahsa sıkı sıkıya bağlı bir haktır. Kamu görevlilerinin hiçbir şekilde görevlerinden istifası yasaklanamaz veya bu kişiler görevlerinden istifa etmeye zorlanamaz. Ancak kamu görevlilerinin bu haklarını kullanmaları, kamu hizmetlerinin sürekliliği ilkesi gereği bazı kurallara bağlanmıştır. Bu tez çalışmasında esas olarak, Türk İdare Hukuku'nda öngörülen istifa müessesesinin ayrıntılı bir şekilde ortaya konulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamızda idare hukuku kapsamında istifa müessesesinin tanımı, niteliği, türleri, benzer kavramlarla karşılaştırılması açıklanmaya çalışılmıştır. Akabinde istifa usulü, hukuki sonuçları, vazgeçme, yeniden atanma imkânı gibi kamu görevlilerinin istifa etmelerine ilişkin hususlar ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Entering the public service is a political and constitutional right granted for every citizen. Each Turkish citizen freely has the right to enter public services within the framework of merit and equity principles. Persons have the right to enter public service, as well as the right to progress, promote and leave this public service. The right to leave the public service has been regulated as a way of resignation in the law. The resignation is expressed as both one of the situation of ending civil servant and as a right in Civil Servants Law No. 657, which is the basic code in terms of public personnel law. The resignation is public servants' leaving from civil servant duty in writing by their own will and desire. A resignation is a one-sided, non-consensual legal act and it is strictly bounded to personality right. Public officials can not be banned or forced to resign from their duties in any way. However, public officials use these rights within the framework of some rules required by the continuity of public services. This thesis study is mainly aimed to present the resignation institution specified in the Turkish Administrative Law in detail. In this regard, in our study, the definition, nature and types of resignation institution and its comparison with other similar terms under administration law is explained. Subsequently, some matters as to resignation of public officials such as procedure and legal results of the resignation, recantation, possibility of reinstatement are examined in detail.