Fotovoltaik destekli absorbsiyonlu soğutma sistemi tasarımı
Design of a photovoltaic assisted absorption cooling system
  1. Tez No: 522444
  2. Yazar: DAMLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya ülkelerinin temel ihtiyaçlarından biri enerji kaynaklarıdır. Yenilebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi her yerde bulunabilen bir enerji olup, çevreye zarar vermemesi nedeniyle önemli bir yere sahiptir. Bu nedenlerden dolayı fosil yakıtlara göre daha çok avantaja sahip olan güneş enerjisi önemli enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir. Bu yönde yenilebilir enerji kaynaklarının kullanılması önemli olup, fotovoltaik panel sistemleri ile ilgili çalışmalar hız kazanmıştır. Bu çalışmada, fotovoltaik panel destekli absorbsiyonlu soğutma sisteminin ısıl analizinin yapılması hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic needs of the world's countries is energy resources. Solar energy from renewable sources of energy is an energy that can be found everywhere and it has an important place because it does not harm the environment. Because of these reasons, solar energy, which has more advantages than fossil fuels, has become one of the important energy sources. The use of renewable energy sources is important in this respect and the studies about photovoltaic battery systems have gained speed. In this study, thermal analysis of photovoltaic battery assisted absorption cooling system was aimed. For this purpose, in this work, an absorbent cooling system combined with photovoltaic battery is designed. The radiation, temperature and current values were determined by conducting experiments with the combined system. The results obtained are transferred to the graphs and the results are interpreted