Bıldırcın rasyonlarında öbiyotik katkı maddesi kullanımının performans, karkas randımanı, bazı iç organ ağırlıkları, et kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
Effect of eubiotic additives in japanesequail rations on performance, carcass yield, meat quality, weights of digestive organs, and some blood parameters
  1. Tez No: 933393
  2. Yazar: GENCEHAN KARADAĞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULHATTİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, katı faz fermentasyon yöntemi ile elde edilen öbiyotik katkı maddesinin farklı oranlarda bıldırcın rasyonlarına ilavesinin performans, karkas randımanı, bazı iç organ ağırlıkları, et kalitesi ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerinin belirlenmesidir. Tezde başlangıç canlı ağırlıkları istatistiki olarak birbirine benzer olan toplam 5 grup ve 4 alt grup; her bir alt grupta 10 adet etlik civciv bulunacak şekilde 1 günlük yaşta toplam 200 adet Japon bıldırcın (Coturnix coturnix Japonica) civcivi kullanılmıştır. Çalışma süresince (0-35 gün) hayvanlara %24 ham protein, 2900 kcal/kg metabolik enerji içeren rasyonlar ile içme suyu ad-libitum olarak verilmiştir. Kontrol grubu katkı maddesi içermezken, deneme gruplarına sırası ile 250, 500, 1000 ve 2000 mg/kg fermente öbiyotik katkı maddesi ilave edilmiştir. Deneme sonu itibari ile canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık artışı (CAA) ve yem tüketimi (YT) bakımından deneme grupları arasında farklılıklar gözlenmezken (p>0,05), kontrol grubuna göre rakamsal olarak en yüksek değerler, yüksek dozda katkı maddesi ilavesi yapılan deneme gruplarında (1000-2000 mg/ kg) tespit edilmiştir. En etkin yemden yararlanma değeri (YYD) ise 250 mg/kg katkı maddesi ilavesi yapılan deneme grubunda saptanmıştır (p0,05). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum toplam protein (TP) ve HDL değerlerinin deneme gruplarında arttığı (p=0,001); kolestrol, LDL ve trigliserid (TG) değerlerinin ise azaldığı (p=0,001) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to determine the effects of adding eubiotic additive obtained by solid phase fermentation method to quail rations at different rates on performance, carcass yield, some internal organ weights, meat quality and some blood parameters. In the thesis, a total of 5 groups and 4 subgroups with statistically similar live weights per trial; A total of 200 1-day-old Japanese quail (Coturnix coturnix Japonica) chicks were used, with 10 broiler chicks in each subgroup. Throughout the study (0-35 days), 24% crude protein, 2900 kcal/kg metabolic energy rations and drinking water were given to the animals ad-libitum. While no additive was added to the control group, 250, 500, 1000 and 2000 mg/kg fermented eubiotic additive was added to the experimental groups, respectively. While no differences were observed between the experimental groups in terms of live weight (LW), live weight gain (LWG) and feed consumption (FC) at the end of the trial (p>0.05), the highest numerical values compared to the control group were in the trial groups with high doses of additives (1000-2000 mg/kg) was determined. The most effective feed conversion value (FCV) was observed in the trial group to which 250 mg/kg additive was added (p 0.05). Compared to the control group, serum total protein (TP) and HDL values increased in the experimental groups (p = 0.001); Cholesterol, LDL and triglyceride (TG) values were found to decrease (p=0.001).