Kars Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde arkeolojik buluntular ışığında Ortaçağ Ani Dönemine bakış
Kars Archeology and Ethnography Museum look at medieval Ani Period in archaeological finds
- Tez No: 522463
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ŞABAN CEM TUYSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kars geçmişi itibari ile çok köklü bir tarihe sahiptir. Doğal sınırları ile Avrupa ve Asya arasında bir köprü görevi görmektedir. Kars coğrafi konumu itibari ile de binlerce yıldan beri sürekli savaşlara sahne olmuştur. Ani, 1064 yılında Türklerin eline geçmesinden sonra sürekli gelişme göstermiş; kaleler onarılmış, yeni camiler yapılmış ve şehre yeni planlar getirilmiştir. Kars tarihi yazılı ve yazısız olarak iki döneme ayrılmaktadır. Yazısız dönemde çok fazla bilgi olmadığı için çıkan buluntular duvarlara, taşlara ve mağaralara resmedilmiş figürlerden anlaşılmaktadır. Yazılı dönemde ise Kars'ın köklü tarihi anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Kars has a very long history as of the past. It acts as a bridge between Europe and Asia with its natural borders. Since the position of Kars, it has been a scene of wars for thousands of years. The Ani Ruins continued to develop after the passing of the Turks in 1064. The monuments were repaired, new glass was built and new plans were introduced. That is why the Kars region has a very important place for both Anatolian and Turkish people. History of Kars begins at the beginning of the written period. After the written period, Kars of Urartular is started with the receipt. After this period, information about Kars is given more firmly.