Türkiye'deki porsuk (meles meles l.)'un kürk yapısının araştırılarak kıl morfolojisinin ışık ve elektron mikroskobunda incelenmesi
An investigation of badger (meles meles l.)'s fur structure and examination of hair morphology using light and electron microscope in Turkey
  1. Tez No: 522471
  2. Yazar: DİDEM ATASEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAHİT PAMUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Memelilerin hayatta kalmasını sağlayan faktörlerden biri vücutlarının kıllarla kaplı olmasıdır. Bazı memeli türlerinin ise kürke sahip olmalarıdır. Memelilerden bazıları kürklerinde meydana gelen değişikliklerle çeşitli ortamlara adapte olmuşlardır. Birçok memelinin kürkü insan ve koyunlar hariç çeşitli kıl tiplerinden oluşur. Ana bileşenleri koruma kılları ve kürk altı kıllarıdır. Bulundukları yerlerdeki bu kıllar çok küçük değişikler gösterirler ya da hiç zarar görmezler. Kılın sahibi hakkında bilgiler sağlar bu yüzden hayvan ekolojisi, yaban hayatı biyolojisi ve doğa yönetiminde kıl morfolojisi çalışması besin alışkanlıkları analizi için en önemlilerinden biridir. Kılın morfolojik yapısı üzerine yapılan bu tanımlar memeli hayvanların teşhisi için uygundur. Memeli kılı insan yaşamının birçok alanında, değişken bir öneme sahiptir. Kılın doğal halleri, mesela; sansar, porsuk, sincap kılı fırça yapımında geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu araştırmada kürk yapısı ve kürk renginin değişip değişmediğini tespit etmek üzere eldeki koleksiyon ve çeşitli müzelerdeki porsuk (Meles meles) kürkleri incelenmiş ve varyasyonların bulunup bulunmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca sırtın orta kısmından alınan koruyucu kıl örneklerinin morfolojik analizi için kıllar hem ışık hem de taramalı elektron mikroskobu (SEM)'nda incelenmiştir. Çeşitli koleksiyonlardan elde edilen kürk örneklerinden 6 tanesinin dorsal renginin açık gri, ventral renginin ise açık kahverengi olduğu, 12 tane örneğin dorsal kürk renginin siyahımsı gri, ventral renginin ise koyu kahverengi olduğu, 7 örneğin dorsal renginin ise kirli sarımsı kahverengi ventral renginin ise siyahımsı kahverengi olduğu tespit edilmiştir. Sırt ve yan kısımlarda bulunan koruyucu kılların dip kısımlarının kirli beyaz, orta kısımları kahverengimsi siyah, uç kısımlarının ise beyaz olduğu saptanmıştır. Sırt ve yan kısımlarındaki kılların uzun yaklaşık 45-60 mm uzunlukta olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the factors that make the mammals survive is that their bodies are covered with hairs. Some mammal species have fur. Some of them have been adapting to various environments with changes in their furs. The fur of most mammals is made up of various types of hair except man and sheep. They protect the main components and the fur of the hair. These hairs in places where they are present show very minor changes or they do not suffer any harm. It provides information about the owner of the hair, so animal ecology, wildlife biology and hair morphology work in nature management are among the most important for the analysis of nutritional habits. These definitions on the morphological structure of the hair are suitable for the diagnosis of mammals. The mammalian sheep has a variable prefix in many areas of human life. The natural state of the hair, for example; marten, badger, and squirrel-brush. To investigate whether the fur structure and the fur color have changed in this research, the collection of fur and the various badger (Meles meles) furs were examined and it was tried to determine whether the variations existed or not. In addition, for the morphological analysis of protective hair samples taken from the middle of the back, the hairs were examined both by light and by scanning electron microscopy (SEM). The fur samples obtained from various collections, 6 dorsal colors were light gray and ventral color was light brown, 12 dorsal fur color blackish gray and ventral color dark brown 7 dorsal color dirty yellowish brown ventral color blackish brown . The bottoms of the protective bristles on the back and sides are dirty white, the middle parts are brownish black and the tip parts are white. It has been determined that the hairs on the back and side portions are about 45-60 mm long.