Olasılıksal sismik tehlike analizi ve sahaya özel deprem spektrumu geliştirilmesi
Probabilistic seismic hazard analysis and development of site specific response spectra
- Tez No: 522487
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışması kapsamında; nükleer santraller, barajlar, hastaneler, köprüler ve yüksek binalar gibi deprem sırasında hasar görmeleri büyük maddi ve manevi kayıplara yol açabilecek önemli mühendislik yapılarının projelendirilmesinde gerekli olan olasıksal sismik tehlike analizinin nasıl yapıldığı, bu aşamada nelere dikkat edilmesi gerektiği ve sahaya özel deprem spektrumunun nasıl oluşturulduğu açıklanmaktadır. Ayrıca tez kapsamında, sahaya özel deprem spektrumu oluşturulurken geçmişte meydana gelen depremlere ait verileri jeolojik, sismolojik, istatistiksel ve diğer bilgilerle sistematik bir şekilde birleştirmek, çalışma alanında beklenebilecek sismik etkinlik için belirli olasılık değerlerini saptayabilmek gerekmektedir. Bu amaçla örnek olarak, Burdur ili merkezinde yapılması planlanan hastane projesi için olasılıksal sismik tehlike analizi gerçekleştirilmiş olup, boyutlandırma aşamasında kullanılabilecek sahaya özel deprem spektrumları oluşturulmuştur. Elde edilen spektrumlar DBYBHY (2007) ve TBDY (2018) yönetmeliklerindeki tasarım spektrumları ile karşılarştırılmış ve bu spektrumların oldukça altında kalmıştır. Bu yüzden, yapılacak yapının boyutlandırılmasında DBYBHY, 2007'deki tasarım spektrumunun kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's described how the probabilistic seismic hazard analysis required for in the design of important engineering structures that could cause major financial and spiritual losses such as nuclear power plants, dams, hospitals, bridges and high buildings should be done, what should be paid attention and how the site specific response spectra should be created. In addition, within the scope of the thesis, it is necessary to combine the data belonging to the earthquakes in the past with the geological, seismological, statistical and other information in a systematic way and to determine certain probability values for the seismic activity that can be expected in the field of work. For this purpose, a probabilistic seismic hazard analysis has been carried out for a specific point in the Burdur province where the hospital is planned to be constructed and site specific response spectra has been created that can be used during the dimensioning phaze. The obtained spectra were compared with the design spectra of DBYBHY (2007) and TBDY (2018) design codes and remained well below these spectra. Therefore, it is recommended to use the DBYBHY 2007 design spectra for dimensioning phaze the building to be built.