Haliç bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmalarının Avrupa kentsel şartları bağlamında irdelenmesi: Sütlüce mahallesi örneği
Interpretation of urban transformation works in Halic region in the context of european urban conditions: Sütlüce neighborhood example
- Tez No: 522491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İstanbul'un Beyoğlu ilçesi sınırlarında bulunan ve yapılan çalışmanın konusu olan Sütlüce Mahallesi geçmiş yüzyıllardan günümüze dek gelen, farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan yerleşim yeridir. Osmanlının ilk döneminde yazlık sarayların bulunduğu, yeşil alanı fazla olduğu için dinlenme amaçlı kullanılan sakin olarak görülen bir bölge iken, 20.yy başından itibaren sanayi fonksiyonlarının artması ile birlikte sanayi ağırlıklı bir bölge haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ise mezbahanın burada oluşturulması bölgeye farklı bir kimlik kazandırmıştır. Yapılan bu çalışmada Sütlüce mahallesinin tarih sahnesinde geçirdiği işlevsel ve toplumsal değişimi ele alınmıştır. Çalışmada tarihsel olarak bölgeye yaklaşılmış ve günümüz şartlarında son dönemlerde bölgede yaşanan kentsel dönüşüm çalışmaları Avrupa Kentsel Şart ilkeleri kapsamında incelenmiştir. Avrupa Kentsel Şartları kapsamında oluşturulmak istenen temel amaç, ideal kent kavramıdır. Şartların kabul edilmesi ile beraber kent ve kent sorunlarına insan hakları çerçevesinde yaklaşılmaya başlanmıştır. Kentsel dönüşüme duyulan ihtiyacın temel sebeplerinden birisi yaşanılabilir kentler oluşturmaktır. Günümüzde yaşanılabilir kentler oluşturabilmek için ekonomik, sosyal, kültürel ve yaşam standartlarının belirli bir seviyenin üzerine çıkması gerekmektedir. Yapılan bu çalışma ile Sütlüce'de geçekleşen kentsel dönüşüm projelerinin olumlu ve olumsuz yönleri Avrupa Kentsel Şartları kapsamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Sütlüce neighborhood, which is located on the borders of Istanbul's Beyoğlu district, is a residential area that has been home to different cultures from the past centuries. In the first period of the Ottoman period, the summer palaces were found to be used as a calm area for resting because of the green area, but since the beginning of the 20th century it has become an industrial region with the increase of industrial functions. In the Republican era, the creation of the slaughter here has given the region a different identity. In this study, the functional and social changes of the Sütlüce neighborhood on the historical scene are discussed. Urban transformation studies, which have been historically approached to the region in the study and lived in the region in recent times under the current conditions, have been examined within the framework of the European Urban Charter principles. The main aim of the European Urban Conditions is the ideal city concept. With the adoption of the conditions, urban and urban problems have begun to be approached within the framework of human rights. Urban transformation is one of the basic reasons for the need to create livable cities. Today, in order to be able to create livable cities, economic, social, cultural and living standards need to rise above a certain level. The positive and negative aspects of the urban transformation projects in Sütlüce are addressed within the context of European Urban Conditions.