Epinefrinli lidokain ve timokinon'un bupivakainin neden olduğu kardiyotoksisite üzerine etkileri
The effects of lidocaine with epinephrine and thymoquinone on bupivacaine-induced cardiotoxicity
  1. Tez No: 522509
  2. Yazar: DUYGU ÇATLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSÖZ GONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Kardiyoloji, Biology, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bupivakain bölgesel anestezide en sık kullanılan lokal anesteziklerden biridir. Yanlışlıkla sistemik dolaşıma verildiğinde ventriküler aritmilere ve kardiyak arreste neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, (1) timokinon'un ve (2) epinefrinli lidokainin farklı dozlarda bupivakainin neden olduğu kardiyotoksisite üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışma iki grupta planlandı. Bupivakain her iki gruptaki sıçanlara 3 mg/kg/dk dozda asistoli süresine kadar intravenöz (iv.) yolla infüzyonla verildi. 1. Grupta 12 adet erkek Wistar albino türü sıçan iki altgruba ayrıldı. I) Kontrol ve II) Timokinon. Timokinon 20 mg/kg/ml dozda bupivakain infüzyonundan 10 dakika önce intraperitonal (ip.) yolla verildi. 2. grupta ise 24 adet erkek Wistar albino türü sıçan 4 gruba ayrıldı. I) Kontrol, II) Epinefrinli lidokain 1 mg/kg, III) Epinefrinli lidokain 3 mg/kg ve IV) Epinefrinli lidokain 6mg/kg. Epinefrinli lidokain 1, 3 ve 6 mg/kg/dk dozlarda iv. yolla infüzyonla verildi. Timokinon verilen grupta ortalama arteriyal kan basıncının (OAB) %50 azaldığı zamana kadar geçen süre kontrol grubuna göre anlamlı bir artış gösterdi. Epinefrinli lidokain 1 mg/kg dozda asistoli süresi, ilk aritmi süresi, OAB ve kalp atım hızının (KAH) %75 azalma süresini anlamlı arttırdı.
Özet (Çeviri)
Bupivacaine is one of the local anesthetics which is most commonly used in regional anesthesia. It may lead to ventricular arrhythmias and cardiac arrest when it was given to systemic circulation by mistake. The aim of the present study is to research the effects of thymoquinone and lidocaine with epinephrine at different doses on bupivacaine-induced cardiotoxicity. The study was planned in two group. Bupivacaine at a dose of 3 mg/kg/min was given via intravenous (iv.) infusion until the asystole time to rats in both group. 12 male Wistar albino rats were divided into two subgroups in Group 1. I) Control and II) Thymoquinone. Thymoquinone at a dose of 20 mg/kg/ml was given via intraperitoneal 10 min prior to the bupivacaine infusion. 24 male Wistar albino rats were divided into 4 groups in Group 2. I) Control, II) Lidocaine with epinephrine, 1 mg/kg, III) Lidocaine with epinephrine, 3 mg/kg and IV) Lidocaine with epinephrine, 6 mg/kg. Lidocaine with epinephrine was given via iv. with infusion at the doses of 1, 3 and 6 mg/kg/min.