Kovalent bağlı perilen diimit esaslı donör-akseptör konjuge sistemler
Donor-acceptor conjugate system consisting of covalently linked perylene diimide
- Tez No: 522510
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Güneş enerjisinin etkin bir şekilde yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüştürülebilmesi yeni organik fotovoltaik (PV) aygıt tasarımı ile ilgili çalışmaların önemini artırmıştır. Yüksek verimli PV aygıtlar hedeflenerek yeni perilen diimit (PDI) bazlı donör-akseptör (D-A) konjuge sistemler ve hibrit malzemeler geliştirilmiştir. Tez kapsamında, PDI gövde kısmına (bay-pozisyonuna) substitüentler eklenerek düzlemsel yapısı bozulmuş ve çözücü içinde agregasyonu azalmış ve çözünürlüğü artmış türevlerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. PDI türevlerinin imit pozisyonlarına tek-dişli 4-aminopiridin ve 1-(3-aminopropil)imidazol, iki-dişli 5-amino-1,10-fenantrolin ligandları takılarak simetrik ve simetrik olmayan köprü ligandları sentezlenmiştir. Bu ligandların özellikle, kare-düzlem geometri tercihli Pt(II) ve Pd(II) d8 iyonları ile koordinasyon bileşikleri yapılarak optik, fotofiziksel ve redoks özellikleri çok ilginç olan hibrit malzemeler geliştirilmiştir. Bileşiklerin yapıları FT-IR (ATR), MALDI-TOF-MS veya ESI-MS, 1D-NMR (1H NMR ve 13C DEPT NMR), 2D NMR (1H-1H COSY NMR, 1H-13C HSQC NMR, 1H-13C HMBC NMR), UV-Vis ve floresans spektroskopisi ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on the design of new organic photovoltaic devices (PV) has gain enormous interest in order to convert solar energy efficiently into renewable energy sources. Targeting high efficiency of photovoltaic devices, new perylene based electron donor-acceptor (D-A) conjugate system consisting of multi-components or hybrid materials have been developed. Within the scope of the thesis, the substitution of the PDI in the bay-positions resulted in the disruption of planar structure to afford less aggregated and more soluble derivatives in the solvents. As bridging ligands symmetric and unsymmetric PDI derivatives have been synthesized by imidization with using as a monodentate ligand 4-aminopyridine and 1-(3-aminopropyl)imidazole and as a bidentate ligand 5-amino-1,10-phenanthroline ligands, respectively. Hybrid materials with very interesting optic, photophysical and electrochemical properties have been developed by supramolecular assembly of the bridging ligands with Pt(II) and Pd(II) d8 ions that having preference for a square-planar geometry. All compounds have been characterized by FT-IR (ATR), MALDI-TOF-MS or ESI-MS, 1D-NMR (1H NMR and 13C DEPT NMR), 2D NMR (1H-1H COSY NMR, 1H-13C HSQC NMR, 1H-13C HMBC NMR), UV-Vis and fluorescence spectroscopy.