Tekstil müzeleri ve Türkiye için bir tekstil müzesi örneği
Textile museums and setting a textile museum model for Turkey
  1. Tez No: 522514
  2. Yazar: ALPER FATİH ABİDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Museology, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
“Tekstil Müzeleri ve Türkiye İçin Bir Tekstil Müzesi Örneği”adlı bu çalışmada, dünyanın çeşitli ülkelerindeki farklı içerikteki Tekstil Müzeleri ve Türkiye'deki az sayıda olan Tekstil Müzeleri ile Türkiye'deki arkeoloji ve etnografya müzelerindeki tekstiller incelenerek listelenmiştir. Dünya'daki ve Türkiye'deki Tekstil Müze örnekleri karşılaştırılarak Türkiye için yeni ve kapsamlı bir müze önerisi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın çıkış noktası, binlerce yıldır tekstil yolları üzerinde bulunan Anadolu'da kaybolmakta olan Türk tekstil kültürünü korumak, Tekstil tarihimizin varlığını sürdürmek için çağımıza uygun, yaşayan ve kendini geliştiren, kapsamlı bir Türk Tekstil müzesini yaratma koşullarını aramak olmuştur. Bu nedenle, çalışmanın giriş bölümünde, bu araştırmaya neden gereksinim duyulduğu, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıklar ve tanımları içermektedir. Birinci bölümde, tekstilin insan ve toplum hayatındaki yerine, Anadolu tekstil tarihine, Dünya'da ve Türkiye'de günümüze ulaşmış en eski tekstil örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümde Dünya'daki tekstil müzeleri, koleksiyon içerikleri, tasarladıkları sergilerden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'deki tekstil müzeleri, Tekstil müze çeşitleri bağlamında ayrıntılı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye için bir Tekstil müzesi modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Sonuç bölümünde yapılan araştırma sonuçları değerlendirilerek özetlenmiş ve Türkiye'de çağımıza uygun bir Tekstil müzesine duyulan ihtiyaç nedenleriyle birlikte vurgulanmıştır. Çalışma ayrıca tüm dünyadaki tekstil müzelerinin içerikleri belirtilen bir Ek ile tamamlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda değişen dünyadaki örneklerine bakılarak, kültürel tekstil kimliğimizi öne çıkararak koruyacak, evrensel, modern, yaşayan, gelişen, geliştiren, tematik müzeleri altında toplayacak bir tekstil müzesine Türkiye'de önemli bir ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis which is named as;“ Textile Museums and Setting a Textile Museum Model for Turkey”, textile museums with different contents around the world and archeology and ethnography museums in Turkey that has textile contents are analysed and a textile museum model was set for Turkey. A new comprehensive museum model for Turkey was attempted by comparing archeology and textile museums in Turkey and in the World. Starting point of my work was to protect the Turkish textile culture that is about to disappear in Anatolia, which has been on textile routes for thousands of years, and to search for the conditions for creating a comprehensive Turkish textile museum that is timeless and self-sufficient in order to maintain the existence of our textile history. For this reason, in the introductry part of the study, the purpose of the research, the implications, limitations and definitions are included. In the first chapter; the place of textile in human and community life, Anatolian textile history, the oldest textile samples that have survived in the world and Turkey are mentioned. In the second part, examples of textile museums from the world, collection contents, exhibitons designed are mentioned. In the third chapter, textile museums in Turkey have been examined in detail in the context of the kinds of Textile museums. In the fourth chapter, the textile museum model is set for Turkey. In the final section, the results of the research are evaluated and summarized and the need of the contemporary textile museums in Turkey was emphaissed with reasons. The study was also completed with an Annex, which specifies the contents of the textile museums all over the world. As a result of this research; with general review of textile museum examples around the changing world, improving the necessity of a universal, modern, living, developing textile museum which will drive Turkish cultural identity forward by preserving and subsuming the thematic museums under its roof is emphasized.