The Josephine Powell collection
Josephine Powell koleksiyonu
  1. Tez No: 387995
  2. Yazar: CARLA MASINARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LUCİENNE THYS-ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı Josephine Powell'ın Özel Etnografik Koleksiyonunu en etkin biçimde korumak ve sürekli teşhir etmek için kuramsal düzeyde bazı sunumlarda bulunmaktır. Koleksiyon dokumacılık, ziraat ve günlük işlerde kullanılmış veya kullanılan, göçmen yaşamı ve kültürüne ait birçok objenin yanısıra çeşitli tekstil ve kumaş dokuma (kilim, çuval, vs. gibi) içermektedir. Koleksiyondaki örneklerin çoğu Anadolu kültürünü temsil etmekle beraber, Orta Asya ve Afganistan'dan gelmiş bazı parçalar da mevcuttur. Ayrıca yine koleksiyonun bir parçası olarak çesitli kitap, fotoğraf video filmi ve yazılı metin halinde saha çalışması notları da mevcuttur. Tüm bunlar Anadolu göçmenlerinin ya ş amını, yerle ş kelerini, ve el sanatlarını anlatmaktadır, tanıtmaktadır. Konuya değin soruları yanıtlamak için çalı ş mamda bütünleşik bir yaklaşım kullanmaya çalıştım. Bu metod tanımlayıcı ve analitik, kuramsal ve uygulamalı, ayrıştırıcı ve karşılaştırmalı öğelerin tümünü birden içermektedir. Tanımlayıcı ve analitik özellikle Bölüm 1'de olmak üzere, çalışmanın genelinde uygulanmıştır. Çalışmam sergi ve müze alanında bugün dünyada mevcut soru ve sorunların elbette tümünü içermemektedir; ancak küç ük bir kısmını, ve özellikle J. Powell'ın Koleksiyonu açısından önemi olanları seçerek yanıtlamaya, önerilerde bulunmaya çalıştım. Koleksiyonculuk olgusunun psikolojik incelemesi ve bu alandaki bazı temel kuramları Bölüm 2'de ele aldım. Bölüm 3' te koleksiyonların muhafaza ve teşhir edilmesinde karşılaşılan sorunlar ve çözümleri genel bir platformda sundum ve etnografik içerikli koleksiyonlara da daha özel bir bakış sağlamaya çalıştım. Bölüm 4'te karşılaştırmalı bir yaklaşımla etnografik koleksiyon barındıran müzelere baktım ve özellikle Türkiye'de ve İtalya'da birer müzeyi karşılaştırmalı örneklemeye çalıştım. Josephine Powell'ın koleksiyonundaki bazı parçaları seçerek bunları daha yakından incelemeye ve tanıtmaya çalıştım. Ne var ki, yer ve zaman darlığından ele almak istediğim bir dizi diğer parçadan da vazgeçmek zorunda kaldım. Anadolu göçmen yaşamı alanında belki de ülkedeki en zengin ve özellikli olan bu etnografik koleksiyonun korunması ve sergilenerek değerlendirilmesi için düşünce ve önerilerimi sunarken, Josephine Powell'ın kendi düşünce ve görüşlerini ön planda tuttum ve özellikle koleksiyonun eğitici ve öğretici misyonu olması gerektiği hususundaki düşüncesini vurgulamaya çalıştım. Josephine Powell ile yaptığım görüşmelere dayanarak onun koleksiyonculuk merakının nereden kaynaklandığını tespit etmeye, ve bu alandaki hangi temel kuramların Josephine Powell'ın tutkusunu açıklamakta başarılı olduğuna dair bazı görüşler de sunmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a hypotheti cal project for a permanent exhibition of the Josephine Powell Private Ethnographical Collection. The collection includes mainly nomadic items relating to weaving, agricultural and everyday items, as well as fabrics and flat woven objects like kilims and sack s related to Anatolian culture together with pieces from Central Asia and Afghanistan. More over, the collection includes books of various kinds as well as photographs, videos, an d field notes that describe Anatolian nomads and village life and crafts. This study cove rs several aspects of the Josephine Powell Collection and hopes to provide answers to s ome of the numerous questions related to collections and museums in the world tod ay. The definition and nature of a“collection”is a complex problem which is addresse d in the introduction. Chapter 1 provides an overview of the Josephine Powell Collec tion as well as description and analysis of several significant pieces. Some of the main psychological motivations for collecting have been discussed in Chapter 2 along w ith the phenomena of collecting and Josephine Powell's possible motives for acquiring s o many samples of nomadic culture. The research for this chapter was through personal interviews with Josephine Powell and by assessing these interviews in the context of the psychological theories that exist to explain collecting behaviors. In Chapter 3 an in-de pth analysis of different theoretical and practical approaches to preserving and displaying collections in general terms is presented; a more specific analysis for maintaining and displaying collections of ethnographical nature has been included. Chapter 4 is a comparative study of ethnographical collections of a similar nature to t he Josephine Powell collection and provides several examples of ethnographical museums in Turkey and in Italy. The analytical comparisons in this chapter provide insi ght into ways of preserving and displaying collections of this kind and suggest dif ferent approaches to exhibiting ethnographical collections which may be employed for the Josephine Powell Collection. In making general suggestions as to how the Josephine Powell Collection might be conserved and displayed, this thesis has considered the views that J. Powell herself had for her collection, emphasizing what she described as the importance of an interactive and educational mission of her collection. Suggesti ns have been made by the author of this thesis for the future conservation, display an d use of this rich and unique ethnographical collection of nomadic and village cu lture of Anatolia, perhaps the best of its kind in Turkey.