Design simulation and construction of particle and accelerator detectors
Parçacık ve hızlandırıcı dedektörlerinin tasarımı,benzetimi ve üretimi
  1. Tez No: 522522
  2. Yazar: EZGİ ERGENLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. NAFİZ GÖKHAN ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Algıç, Hızlandırıcı Ve Enstürmantasyon(KAHVE) Laboratuvarı'nda yapılan çalışmalar için parçacık hızlandırıcılarında demet parametrelerinin ölçümlerine yönelik (demet akımının ölçümü için kullanılacak bir AC akım transformatörü ya da demet profili ölçümü için kullanılacak bir Gecikmeli tel odası(GETO) gibi) cihaz ve yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hem bu ihtiyaç, hem de ülkemizde inşa edilmesi öngörülen çeşitli parçacık hızlandırıcılarının gereksinimleri göz önünde bulundurularak, çok yönlü bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle parçacık demetinin akımının ölçülmesi için bir AC akım trafosu tasarlanmış, üretilmiş ve bir demet hattında denenmiş, sonra demet profilinin belirlenebilmesine uygun özelliklerde bir gecikmeli tel odası tasarlanmış, üretilmiş ve kozmik ışın sinyallerini alabildiği görülmüş, ve son olarak da demet parametrelerinin hat boyunca değişiminin belirlenebileceği bir demet taşıma programı yazılmıştır. Bu çalışmalar özetlenecek ve ulaşılan sonuçlar tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a part of the research being carried out at Bogazici University, Kandilli Detector, Accelerator And Instrumentation Laboratory, there was a need for beam-parameter-measurement devices and tools such AC current transformer for particle beam current measurements and Delay Wire Chamber (DWC) for particle beam profile measurements etc. In order to satisfy this need and the similar ones that will potentially arise due to the anticipated construction of particle accelerators in Turkey, a multi-pronged study has been conducted. First, an AC current transformer was designed, produced and tested on a proton beam line to measure the beam current. Second, in order to measure the beam profile, a suitable delay-wire-chamber was designed, produced and tested using cosmic rays; and finally a beam transport program was written to observe the changes on the beam parameters of a generic beam line. In this thesis, these aforementioned efforts are presented and the results are discussed.