Bâ'is, hayatı, edebi kişiliği ve divançesi (Şekil ve muhteva özellikleri- metin)
Bâ'is, life, literary personality and divance (Shape and content features - text)
  1. Tez No: 522530
  2. Yazar: AKIN ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN KESİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
“Bâ'is, Hayatı, Edebî kişiliği ve Divançesi (Şekil ve Muhteva Özellikleri- Metin)”adlı yüksek lisans tezinde çeviri çalışması ve tahlil yapılmıştır. XVIII. yüzyılın sonlarında yaşamış olan bu şairin divançesi bilimsel metodlar çerçevesinde incelenmiştir. Bâ'is Divançesini yazarken klasik divan şiiri geleneklerine uymuş ve bu çizginin dışına çıkmamaya özen göstermiştir. Fazla hacimli olmayan bu eser, sade ve akıcı bir dille yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Bâ'is, Life, Literary Personality and Divance (Shape and Content Features - Text)”was translated and analyzed in the master thesis. The divançe of this poet, who lived in the late 18th century, has been studied within the framework of scientific methods. While Bâ'is was writing his divançe he followed classical divan poet and took care not to get out of its line. This not so content was written with a simple and fluents language.