Galaksi kümelerindeki merkezi parlak galaksilerde yıldız oluşum aktivitesi
Star formation activities in brightest cluster galaxies
  1. Tez No: 522540
  2. Yazar: SÜLEYMAN FİŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN ALİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında CFHTLS ve SDSS gökyüzü tarama projelerinden belirlenmiş 82164 galaksi kümesinin merkezi parlak galaksisi (BCG) derlenmiştir. Bu galaksilerdeki yıldız oluşum etkinliklerinin araştırılabilmesi için SDSS tayfsal verileri ile WISE kırmızıöte verileri elde edilmiştir. Hα emisyon çizgi akıları yardımıyla 5569 galaksinin yıldız oluşum hızı (SFR) hesaplanabilmiş ve 52 galaksinin 10 M☉/yıl'dan daha büyük SFR değerine sahip olduğu görülmüştür. Tayfsal verileri elde edilebilen galaksilerden, uygun çizgi akılarına sahip olanları BPT diyagramı yardımıyla etkinlik türlerine göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırmaya girmeye uygun 410 galaksiden 270 tanesi etkinlik türüne göre sınıflandırılabilmiştir. Buna göre bu galaksilerin %6'sı yıldız oluşumu gösteren, %32'si kompozit ve geri kalanları da AGN, LINER ve Seyfert gibi aktif galaksilerdir. Ayrıca, BCG'lerin yıldız oluşum hızlarının düşük kırmızıya kaymalara doğru azaldığı görülürken, yıldız oluşumu gösteren ve göstermeyen BCG'lerin, küme zenginliği bakımından benzer galaksi kümelerinde bulundukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, brightest cluster galaxies (BCG) of a total of 82164 galaxy clusters that have been identified from the CFHTLS and the SDSS surveys were compiled. In order to investigate the star formation activities in these galaxies both SDSS spectral and WISE infrared data were obtained. Using Hα emission line fluxes star formation rates (SFR) of a total of 5569 BCGs were computed. Among these galaxies, 52 of them have SFRs greater than 10 M☉/yr. Galaxies with suitable emission line fluxes were used to construct BPT diagram which is applied to classify galaxies based on their activity types. 270 out of 410 galaxies that were used in the BPT diagram were classified and results are as follows; 6% of those galaxies are pure star-forming, 32% of them are composite and the rest is composed of active galaxies such as AGN, LINER and Seyfert. Moreover, it is shown that star formation rates of BCGs decrease towards lower redshifts and there is no clear distinction based on host cluster richness between starforming and non-starforming BCGs.