Kozmolojik sicim evriminin evren modellerine bağlılığı
  1. Tez No: 38990
  2. Yazar: SEDA ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. ASKERİ BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
-1i- Ö.ZET Bu çalışmada Vilenkin'in düz uzay zamanda yazdığı kapalı sicimin evrim denklemi, evrenin eğriliğini içeren Robertson-Walker metriği kulla nılarak yeniden gözden geçirilmiştir. Bulunan bu denklem dördüncü merte beden Runge-Kutta yöntemi kullanılarak nümerik olarak çözülmüş ve sonuç ta eğrilik parametresinin galaksi oluşumunda çok büyük bir önemi olmaya cağı görülmüştür. Ayrıca gene bu çalışmada radyasyonun hakim olduğu evrede, çeşitli başlangıç (oluşum) zamanları ve başlangıç yarıçapları için kapalı sicimin evrim eğrileri çizilerek sicimlerin oluşum zamanları ile ömürleri ve ya rıçapları ile ömürleri arasındaki fiziksel davranışlar tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-Tl 1 - SUMMARY In this work, Vilenkin's closed string evolution equation has been investigated in Robertson-Walker space. The numericaly results of this equation obtained by using the Runge-Kutta Method show that curvature paremeters in Robertson-Walker metrics have not a important role in the galaxy formation. In this work, we also discuss the physical results which have been obtained by closed loop string curves for the various initial formation times and initial radii in radiation dominated universe.