Farklı yapıdaki yumuşak astar maddelerinin değişik sıcaklıklarda reolojik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of rheological properties of soft lining materials with different composition under various temperatures
  1. Tez No: 522572
  2. Yazar: ŞULE NUR MACİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Son yıllarda konservatif yaklaşımlarla diş kayıpları azalıyor, implant tedavileri daha popüler hale geliyor olsa da hala kısmi veya tam dişsiz hastalar konvansiyonel protetik tedavilere ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ihtiyaçla birlikte yumuşak astar maddelerine gereksinim de devam etmektedir. Diş hekimliğinde önemli bir yere sahip olan yumuşak astar maddelerinin kullanım alanları, çalışma ve sertleşme zamanları, adezyonları, boyutsal stabiliteleri ise büyük oranda malzemenin reolojik özelliklerine bağlıdır ve bu özellikleri bilmek diş hekimlerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Çalışmamızın amacı da, sık tercih edilen bazı yumuşak astar maddelerinin farklı sıcaklıklarda reolojik özelliklerindeki değişiklikleri incelemek, reolojik ve viskoelastik özellikleri karşılaştırmaktır. Araştırmamızda silikon ve akrilik esaslı yumuşak astarların reolojik özellikleri, 23 ˚C, 33 ˚C ve 37 ˚C sıcaklıklar altında, osilasyonlu reometrenin izotermal kürleşme, jelleşme test modunda incelenmiştir. Her ölçüm 15 dk boyunca sürmüş, depolama modülüs (G'), kayıp modülüs (G"), tan delta (tan δ) ve kompleks viskozite (η') özelliklerini belirten veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, conservative approaches have reduced tooth loss and implant treatments are becoming more popular, but also partial or complete edentulous patients still need conventional prosthetic treatment. With this requirement, soft lining materials are still required. Usage areas, working and hardening times, adhesions, dimensional stability of soft lining materials which have an important place in dentistry, are dependent on the rheological properties of the materials. And knowing these properties provides great convenience to dentists. The aim of our study is to investigate changes in rheological properties of different soft lining materials that are preferred recently, at different temperatures and to compare the rheological properties and viscoelastic behaviour. In our study, the rheological properties of silicone and acrylic soft liners were investigated using an oscillatory rheometer in isothermal curing, gelafication test mode, under 23˚C, 33˚C and 37˚C temperatures. Each measurement lasted for 15 min and data, which were the storage modulus (G'), loss modulus (G"), tan delta (tan δ) and complex viscosity (η'), were obtained.