Farklı son yıkama solüsyonlarının epoksi rezin esaslı kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different final irrigation solutions on the bond strength of epoxy resin based root canal sealer
  1. Tez No: 522582
  2. Yazar: EMİNE ODABAŞI TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DARTAR ÖZTAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı; kök kanallarının irrigasyonu sırasında kullanılan farklı yıkama solüsyonlarının epoksi rezin esaslı AH Plus kök kanal dolgu patının bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 90 adet insan üst santral kesici dişleri kullanıldı. Kök boyutlarını benzer tutmak amacıyla, dişlerin koronal kısımları kök boyları apeksten 13 mm uzaklıkta olacak şekilde uzaklaştırıldı. Kök kanalları, ProTaper Universal Ni-Ti döner eğe sistemi kullanılarak şekillendirildi. Daha sonra kök kanalları, kullanılacak farklı final irrigasyon solüsyonlarına göre her grupta 18 diş olacak şekilde rastgele 5 gruba ayrıldı: Grup 1: %5,25 NaOCl + %17 EDTA, Grup 2: %6 NaOCl + QMix, Grup 3: % 5,25 NaOCl + %17 EDTA + %2 CHX, Group 4: %5,25 NaOCl + %17 EDTA + %1 ALX, Grup 5: %5,25 NaOCl + Distile su. Kök kanallarını yıkama işlemi tamamlandıktan sonra, örnekler AH Plus kök kanal dolgu patı ve güta-perka kullanılarak dolduruldu. Dişler 37oC'de %100 nemli ortamda 1 hafta bekletildi. Daha sonra her örnekten apikal orta ve koronalden olmak üzere, 2 mm (± 0,1 mm) kalınlığında üçer adet yatay kesit elde edildi. Örnekler Universal Test cihazına yerleştirildi ve itme kuvveti, kök kanal dolgusu ve dentin arasındaki bağlantıda kopma gerçekleşene kadar 1mm/dk sabit hız ile uygulandı. Nexygen veri analiz programı (Lloyd LRX, Fareham, UK) kullanılarak kopma kuvvetleri Newton (N) cinsinden kaydedildi ve megapaskala (MPa) çevrilerek bağlanma dayanımı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the Effects of Different Final İrrigation Solutions on the Bond Strength of Epoxy Resin Based Root Canal Sealer The aim of this study is; evaluation of the effect of the used irrigation solutions on the bond strength of the epoxy resin based AH Plus root canal sealer. In the study 90 human maxillar central teeth were used. Crowns were removed and root lenghts were adjusted to 13mm. Root canals were prepared with ProTaper Universal Ni-Ti rotary files. Then, teeth were randomly divided into five groups (n=18) according to the different final irrigation solutions to be used. The groups were as follows: Group 1: 5,25% NaOCl + 17%EDTA, Group 2: 6% NaOCl + QMix, Group 3: 5,25% NaOCl + 17% EDTA + 2% CHX, Group 4: 5,25% NaOCl + 17% EDTA + 1% ALX, Group 5: 5,25% NaOCl + Distilled water. After irrigation of the root canal system completed, teeth were obturated with AH Plus root canal sealer and gutta-percha cone. The specimens were stored at 37ºC in 100% humidity for one week. Horizontal sections with a thickness of 2 mm (± 0.1 mm) were obtained, from coronal, middle and apical regions of each sample. The push-out force was applied in an apicocoronal direction until bond failure occurred. The force was recorded by using Nexygen data analysis software (Lloyd LRX, Fareham, UK). The maximum failure load was recorded in Newtons and was used to calculate the push- out bond strength in Megapascals (MPa).