Farklı son yıkama solüsyonlarının dual sertleşen simanların dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of The Effect of Different Final Irrigation Solutions On The Push-out Bond Strength of Fiber-posts Cemented by Resin Cement
- Tez No: 671997
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÖZTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; fiber post boşluğu hazırlandıktan sonra farklı son yıkama solüsyonları (serum fizyolojik, %17 EDTA, %2 klorheksidin diglukonat ve QMix (klorheksidin, EDTA ve deterjan) ile yıkanan kök kanallarında dual sertleşen kendinden adeziv siman ile simante edilmiş cam fiber postların kanal dentinine bağlanma dayanımını değerlendirmektir. Çalışmada 48 adet üst santral kesici dişleri kullanıldı. 14 mm olarak standardize edilen kökler Ni-Ti dönen eğe sistemi ile prepare edildi. Her eğe değişiminde %5 NaOCl ie irrigasyon yapıldı ve en son %17 EDTA ve ardından distile su ile yıkandı. Kök kanalları doldurulduktan sonra kanal ağzı geçici dolgu ile kapatıldı. Post boşluğu 9 mm olacak şekilde hazırlandıktan sonra dişler son yıkama solüsyonları uygulanması için 4 farklı gruba rastgele bölündü; 1.grup (Kontrol grubu): Serum fizyolojik 2.grup: %5 NaOCl + %17 EDTA 3.grup: %2 CHX 4.grup: QMix 2in1. Kök kanalları kağıt konlar ile kurutulduktan sonra silan ile muamele edilen fiber postlar kendinden adeziv dual sertleşen kompozit rezin yapıştırma simanı ile simante edildi ve LED ışık cihazı ile 20 sn polimerize edildi. Apikal, orta, koronal olmak üzere örneklerden 2.0 ± 0.1 mm kalınlığında kesitler elde edildi. Örnekler Universal Test cihazına yerleştirildi ve itme kuvveti, fiber post ve dentin arasındaki bağlantıda kopma gerçekleşene kadar 1mm/dk sabit hız ile uygulandı. Gruplar arasında en düşük bağlanma dayanımı kontrol grubunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; to evaluate the bonding strength of glass fiber posts that cemented by dual-curing self-adhesive cement to root canal dentin which irrigated with different final irrigation solutions (distilled water, 17% EDTA, 2% chlorhexidine digluconate and QMix) In this study, forty-eight maxillary central teeth were used. All root lengths were adjusted to 14mm. Canals prepared with Ni- Ti rotary file system and 5% NaOCl was used during shaping. Finally canals were irrigated with 17% EDTA followed with distilled water. After obturation of the root canals orofices were filled with temporary filling. The length of the post space was adjusted to 9 mm. According to the final irrigation solution, the specimens were randomly divided into 4 groups; 1.group (Control group): Distilled water 2.group: 5% NaOCl + 17% EDTA 3.group: 2% CHX 4.group: QMix 2in1. The root canals were dried with paper points, and then fiber posts which treated with silane were cemented with self-adhesive dual-curing composite resin cement and polymerized with LED light device for 20 seconds. Horizontal sections with a thickness of (2.0 ± 0.1) mm were obtained, from apical, middle and coronal third regions of each samples. The specimens were placed in the Universal Test device. The force was applied with speed of 1mm / min until bond failure occurred between the fiber post and dentin. The lowest bond strength values were observed in the control group among the groups.