Farklı son yıkama protokollerinin epoksi reçine esaslı kanal patının kök dentinine bağlanma dayanımı üzerine etkisi
  1. Tez No: 958391
  2. Yazar: UĞUR KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN ERSEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı epoksi reçine esaslı AH Plus (Dentsply, Konstantz, Germany) patının farklı kanal yıkama protokolleri ardından dentine bağlanma dayanımı değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya dâhil edilen 80 adet alt küçük azı dişi 12 farklı gruba rastgele dağıtıldıktan sonra Grup 1'de (G1-kontrol grubu) şekillendirme ve son yıkama aşamasında distile su kullanılmıştır. Şekillendirme aşamasında, 2 ila 7. gruplarda NaOCl, 8 ila 12. gruplarda Dual Rinse HEDP (Medcem; Weinfelden, Switzerland) solüsyonlarıyla yıkama yapılmıştır. Son yıkama aşamasında, distile su (DS), NaOCl (N), EDTA (E) ve Dual Rinse HEDP (DR) solüsyonlarının farklı sırada kullanılmasına göre oluşturulan deney grupları: G2-N/E; G3-N/E/DS; G4-N/DS/E/DS; G5-N/E/N; G6-N/E/N/DS; G7-N/DS/E/DS/N/DS; G8-DR; G9-DR/DS; G10-DR/E; G11-DR/E/DS; G12-DR/DS/E/DS. Kök kanalı dolgusunu takiben dişler 37° C'de %100 nemli ortamda 7 gün bekletilmiştir. Diş köklerinin orta 1/3'lük kısmından elde edilen 1±0,1 mm kalınlığında üçer adet yatay dentin kesitine 1 mm/dk hızında kuvvet uygulanarak push-out testi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim was to compare the bond strength values of epoxy resin-based AH Plus (Dentsply, Konstantz, Germany) sealer to dentin following various irrigation protocols. Eighty mandibular premolars included were randomly distributed into 12 groups. Distilled water was used during shaping and final irrigation in Group 1 (G1-control group). During shaping, groups 2 to 7 were irrigated with NaOCl, while groups 8 to 12 with Dual Rinse HEDP (Medcem; Weinfelden, Switzerland) solutions. Experimental groups formed according to the order of use of distilled water (DS), NaOCl (N), EDTA (E), and Dual Rinse HEDP (DR) solutions during final irrigation: G2-N/E; G3-N/E/DS; G4-N/DS/E/DS; G5-N/E/N; G6-N/E/N/DS; G7-N/DS/E/DS/N/DS; G8-DR; G9-DR/DS; G10-DR/E; G11-DR/E/DS; G12-DR/DS/E/DS. Following root canal filling and storage at 37° C and 100% humidity for 7 days, push-out tests were performed by applying a force of 1 mm/min to three horizontal 1±0.1 mm thick sections obtained from the middle third of the roots.