Isıl işlem görmüş bazı ağaç türlerine uygulanan sentetik vernik, su bazlı vernik ve tik yağı katmanlarının hızlandırılmış UV yaşlandırma etkisine karşı direncinin saptanması
Determination of the resistance of the layers of teak oil, synthetical varnish and water based layers that are applied on certain heat-treated wood species against accelerated UV ageing effect
- Tez No: 522593
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada, ısıl işlem görmüş yabancı ağaç türlerinden, Amerikan dişbudak (Fraxinus americana) ve Avrupa kızılağacı (Alnus incana), yerli ağaç türlerinden akkavak (Populus alba) ve aksöğüt (Salix alba) odunlarının bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri belirlenmiştir. Bu dört ağaç türü iki farklı sıcaklık (190 °C, 212 °C) ve 2 farklı zamanda (1,5 ve 2 saat) ısıl işleme tabi tutulmuştur. Isıl işleme tabi tutulan test örneklerinde fiziksel özelliklerden; hava kurusu ve tam kuru yoğunluk, mekanik özelliklerden; liflere paralel basınç direnci, eğilme direnci ve dinamik eğilme (şok) direnci; teknolojik özelliklerden ise sertlik (janka) direnci belirlenmiştir. Daha sonra örneklere her bir grup için, sentetik vernik, su bazlı tek bileşenli vernik ve tik yağı endüstriyel uygulamalara uygun olarak tatbik edilmiştir. Elde edilen örnekler, UV-A 340 nm florasan lambalarının bulunduğu QUV accelerated weathering tester cihazında; 144, 288 ve 432 saat süre boyunca UV ışığına maruz bırakılmış ve yaşlandırma periyotları sonralarında vernik katmanlarında; renk (ΔE*, L*, a* ve b*), parlaklık, ıslanabilirlik ve yüzeye yapışma dirençleri belirlenmiştir. Sonuç olarak; ısıl işlem görmüş örneklerde; ısıl işlem sıcaklığının artması ile eğilme direnci ve dinamik eğilme (şok) direnci değerlerinde azalma tespit edilmiş olup, liflere paralel basınç direnci ile janka sertlik direnci değerlerinde artış olduğu belirlenmiştir. Farklı vernik çeşidi uygulanmış olan örneklerde ısıl işlem faktörü düzeyinde ısıl işlem sıcaklığının artması ile; kırmızı renk (a*), sarı renk (b*), renk parlaklık (L*), toplam renk (ΔE*), liflere paralel (//) parlaklık, liflere dik (⊥) parlaklık, yüzeye yapışma direnci ve ıslanabilirlik testi temas açısı değerlerinde azalma tespit edilmiştir. Yaşlandırma periyodu düzeyinde yaşlandırma süresinin uzaması sonucunda ise; kırmızı renk (a*), sarı renk (b*), liflere paralel (//) parlaklık, liflere dik (⊥) parlaklık ve yüzeye yapışma direnci değerlerinde azalma, renk parlaklık (L*), toplam renk (ΔE*) ve ıslanabilirlik testi temas açısı değerlerinde artış belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study were determined some physical, mechanical and technological properties of some foreign heat-treated woods such as American Ash (Fraxinus Americana), European Alder (Alnus incana) and also those of some national heat-treated woods such as white poplar (Populus alba) and white willow (Salix alba) the four above mentioned wood types will be heat - treated at two different temperatures of 190 0C and 212 0C and for two different durations of 1.5 and 2 hours. By making use of the heat-treated test samples, of the physical properties; air-dry density, oven dry density, of the mechanical properties; compression strength parallel to grain, bending strength, and dynamical bending (shock) strength, and of the technological properties the hardness value (janka) were determined. Then, for each group on the material surfaces, synthetic varnish, one component water-based varnishes and teak oil were applied in industrial applications. The acquired materials after these processes were exposed to UV light for 144, 288 and 432 hours in a QUV accelerated weathering tester device with UV-A 340 nm fluorescent lamps and at the end of age hardening periods, color (∆E*, L*, a* and b*), glossiness, wettability and surface adhesion strength were determined in the varnish layers. As a result; in heat-treated test samples, decrease in bending strength and dynamical bending (shock) strength values were determined by increasing the heat treatment temperature and it was determined that there was an increase in the strength values of the hardness (janka) and the compression strength parallel to grain. In the test samples with different varnish types, the heat treatment temperature increased at the heat treatment factor level, the a* values, the b* values, the lightness (L*), the total color change (ΔE *), parallel (//) glossiness to grain, perpendicular (⊥) glossiness to grain, surface adhesion strength and wettability test contact angle values were found to be decreased. At the weathering period level, a decrease in the a* values, the b* values, the parallel (//) glossiness to grain values, perpendicular (⊥) glossiness to grain and surface adhesion strength values were determined as an increase in the lightness (L*), the total color change (ΔE*) and wettability test contact angle values as a result of the elapse of the weathering time.