Eğrigöz ve Koyunoba plütonları (Simav-Kütahya) çevresindeki Pb-Zn-(Ag) yataklarının jeolojisi
Geology of Pb-Zn-(Ag) ore deposits related to Eğrigöz and Koyunoba plutons
  1. Tez No: 522595
  2. Yazar: EROL GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Eğrigöz ve Koyunoba Plütonları, Oligo-Miyosen yaşlı, I-Tipi, çarpışma sonrası gelişen, Batı Anadolu mağmatizmasının ürünleridir. Bu çalışmanın konusu olan, Karakoca ve Sudöşeği, sırası ile Koyunoba ve Eğrigöz Plütonları içerisine yerleşmiş, intra-plutonik damar tipi cevherleşmelerdir. Karakoca cevherleşmesi, kesikli olarak 1,5 km kadar takip edilebilen, KB-GD/50-80GB yönünde, damar sistemlerinden oluşmaktadır. Damar kalınlığı santimetre mertebesinden 20-30m kadar kalınlığa ulaşabilmektedir. Sudöşeği cevherleşmesi ise arazide yaklaşık olarak 10-15m kadar takip edilebilen, DKD-BGB/65-70K yönünde, yaklaşık gerçek kalınlığı 5-10m olan tek bir damardan oluşmaktadır. Karakoca'da hipojen evre 3 faz olarak ayırt edilmiştir. Birinci evrede galen ve pirit birlikte oluşmuşlardır. İkinci evrede ise baskın sfalerit ve kalkopirit bulunmaktadır. Son hipojen evrede, baskın kalkopirit ve daha az oranda sfalerit ve galen görülmektedir. Superjen evrede ise, bornit?, kalkozin/kovellin, hematit, dijenit ve serüzit cevher minerallerini ornatmaktadır. Sudöşeğinde hipojen evre 2 faz olarak ayırt edilmiştir. İlk fazda galen ve pirit eş oluşum göstermektedir. İkinci fazda ise baskın sfalerit ve kalkopirit görülmektedir. Superjen evrede kalkozin/kovellin, gotit ve serüzit cevher minerallerini ornatmaktadır. Kuvars, her iki cevherleşme için de ana gang minerali olarak tanımlanmaktadır. Karakoca cevherleşmesiden yapılan sıvı kapanın çalışmaları kuvarsların homojenleşme sıcaklığını (Th); 209-363 °C (n= 87 ort. 286,58), tuzluluğunu (%NaCleşdeğer); 0,5-9 (n=82 ort. 4,83) %NaCl(eşdeğer) arasında göstermektedir. Sfaleritlerin ise homojenleşme sıcalıkları (Th); 251-300 oC (n=19, ort:283 oC), tuzluluğu (%NaCleşdeğer); 4,5-6,6 (n=11, ort:5,82) olarak bulunmuştur. Sudöşeği cevherleşmesine ait kuvarsların homojenleşme sıcaklığı (Th); 211-349 °C (n=51, ort. 269,53), tuzluluğunu (%NaCleşdeğer); 0,2-15,5 (n=35 ort. 4,72) %NaCl(eşdeğer) arasında göstermektedir. Karakoca'da elde edilen sfalerit, pirit ve galen δ34S izotop sonuçlarını, -2,64 ile 1,6 arasında, Sudöşeğinde ise -3,66 ile -0,28 arasındadır. Bu değerlere göre her iki cevherleşmede de sülfür mağmatik kökenlidir. Karakoca cevherleşmesinde sfaleritlerin FeS mol oranı 3,61 ile 7,28 arasında, Sudöşeğinde ise 3,15 ile 8,34 arasındadır. Bu durum cevherleşmelerin“ortaç-sülfidasyon”a sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The I-type Eğrigöz and Koyunoba Plutons are the examples of Oligo-Miocene, post-colisional magmatism in the Inner Western Anatolia. Karakoca and Sudöşeği deposits hosted by Koyunoba and Eğrigöz respectively, are the subject of this study. Mineralization in Karakoca occurs in a 1,5 km long vein system striking NW-SE and dipping 50-80SW, with thickness up to 20-30 m. Sudöşeği mineralization consists of a single vein, striking ENE-WSW and dipping 65-70N with thichness 5-10m and 10- 15m long in the outcrop. Hypogene stage in Karakoca is distinguished into 3 phases. Galena and pyrite are formed in the first phase, while abondant sphalerite and chalcopyrite present in the second stage. The last stage is dominated by chalcopyrite with some sphalerite and galena. Bornite?, chalcocite /covellite, hematite, digenite and sericite replaced the.ore minerals in the supergene stage. Sudöşeği hypogene stage is distinguished into two phases. Galena and pyrite are syn-genetic in the first stage, whereas sphalerite and chalcopyrite are present in the second stage. Ore minerals are replaced by chalcosine/covellite, goethite and cerusite in the supergene stage. The homogenization temperature (Th) of quartz samples in Karakoca are in between 209-363 ° C (n = 87, avg 286,58), salinity in between 0.5-9 (n = 82 avg 4.83) % NaCl (equivalent). Th of sphalerites are in between 251-300 oC (n = 19, avg: 283 oC), salinity (NaCleqv); between in 4.5-6.6 (n = 11, avg: 5.82). The quartz samples of Sudöşeği have showed homogenization temperatures (Th) in between 211-349 °C (n=51, avg. 269.53), salinity between 0.2-15.5 (n=35 avg. 4.72) %NaCl(equivalent).The δ34S isotopes in Karakoca are in range of -2.64, -1.6, while in between -6.3 and -0.28 for Sudöşeği, indicating the source of sulphur is magmatic for both deposits. The FeS mole ratio of sphalerites in Karakoca ad Sudöşeği are in between 3.15 and 8.4, indicating the mineralization have intermediate-sulphidation