Kazdağlarındaki (Yenice, Çanakkale, Türkiye) bazı karayosunlarından elde edilen ekstraktların kimyasal bileşenlerinin ve antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi
Determination of chemical components and antioxidant capacities of extracts obtained from some bryophytes
  1. Tez No: 522596
  2. Yazar: BURCU ASLANBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELEHATTİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bryofitlerle yapılan farmakolojik araştırmalar, bu bitkilerde bulunan aktif maddelerin benzersiz olduğunu ve önemli derecede antioksidan kapasiteye sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bu çalışmada, Kazdağları'ndaki (Kalkim-Yenice, Çanakkale, Türkiye) Thuidium tamariscinum (Hedw.) Schimp'den ve Platyhypnidium riparioides (Hedw.) Dixon'dan elde edilen ekstraktaki uçucu bileşenler, katı fazlı mikro ekstraksiyon tekniği ile izole edildi ve kütle seçici detektör gaz kromatografisi (GC-MS) ile tanımlandı. Bu türlerin antioksidan kapasiteleri, infüzyon çözeltisinden sırasıyla 4,03 × 10-3 ile 2,1 × 10-3 mmol kateşin / g karayosunu ve metanol ekstraktından ise 9,18 × 10-3 ile 4,59 × 10-3 mmol kateşin / g karayosunu olarak CERAC yöntemi ile bulundu. CUPRAC yöntemi ile infüzyon çözeltilerinden sırasıyla 1,77 × 10-4 ile 3,68×10-4 mmol kateşin / g karayosunu ve metanol ekstraktından ise 2,21 × 10-3 ile 2,06 × 10-3 mmol kateşin / g karayosunu olarak bulundu. Fenolik içeriği ise Folin-Ciocalteu yöntemi ile infüzyon çözeltilerinden sırasıyla 6,32 × 10-3 ile 4,61 × 10-3 mmol gallik asit/g karayosunu ve metanol ekstraktından ise 0,129 ile 0,063 mmol gallik asit/g karayosunu olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pharmacological studies with bryophytes have proven that the active ingredients in these plants are unique and have significant antioxidant capacity. In this study, the volatile components in extracts from Thuidium tamariscinum (Hedw.) Schimp'den and Platyhypnidium riparioides (Hedw.) Dixon, Kazdağları (Kalkim-Yenice, Çanakkale, Turkey) were isolated by solid phase micro extraction technique and identified by mass selective detector gas chromatography (GC-MS). The antioxidant capacities of these species were found to be 4,03 × 10-3 and 2,1 × 10 -3 mmol catechin / g mosses from the infusion solution 9,18 × 10-3 and 4,59 × 10-3 mmol catechin / g mosses from methanol extract by CERAC method respectively. 1,77 × 10-4 and 3,68 × 10-4 mmol catechin / g mosses from infusion solution 2,21 × 10-3 and 2,06 × 10-3 mmol catechin / g mosses extract from methanol by CUPRAC method respectively. Phenolic content was determined to be 6,32 × 10-3 and 4,61 × 10-3 mmol gallic acid / g mosses by the Folin-Ciocalteu method and 0,129 and 0,063 mmol gallic acid / g mosses from the methanol extract respectively.