Türkiye'de yerel yönetimlerin finansman sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 52260
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL CANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Yirmibirinci yüzyıla girilirken dünyanın pek çok ülkesinde ve bu arada Türkiye'de, toplumun değişik kesimlerinde ve farklı siyasal anlayışlar arasında, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve geliştirilmesi konusunda bir görüş birliği oluşmuştur. Güçlü ve etkin bir yerel yönetim sistemi için, yerel yönetim kuruluşlarının yönetsel ve finansal özerkliğe kavuşturulmaları konusunda ortak bir anlayış doğmuştur. Türkiye'nin yerel yönetim sistemi bu çerçevede değerlendirildiği zaman pek çok sorunla yüz yüze gelinmektedir. îl Özel İdareleri, Belediyeler ve Köyler olmak üzere üç temel yerel yönetim birimine sahip Türkiye'de, her üç yönetim kuruluşu da ciddi boyutlarda yönetsel ve finansal sorunlarla karşı karşıyadırlar. Köyler finansal açıdan güçsüzdürler ve yasalarla kendilerine bırakılmış görevler için ne yeterli kaynaklara ne de hizmet organlarına sahiptirler. Bu hizmetler ya il özel idareleri ya da merkezi yönetimin taşra kuruluşları tarafindan yerine getirilmektedir. İl Özel İdareleri de hem yönetsel hem de finansal yönden büyük ölçüde merkezi yönetime bağımlı durumdadır. Bu kuruluşların da görevlerinin pek çoğu zaman içinde merkezi yönetime geçmiştir. Belediyeler göreli olarak, bir yerel yönetim organının gerektirdiği niteliklere daha yakın kuruluşlardır. Ancak merkezi yönetimin yönetsel ve finansal denetimi, belediyelerin çalışmaları üzerinde de belirleyici ve yönlendirici bir güce sahiptir. Yerel hizmetlerin etkin ve verimli olarak üretilebilmeleri için, yerel yönetim kuruluşlarının kendi görev alanları ve gelir kaynaklan üzerinde, sorumluluklanyla orantılı yetkilere sahip olmaları gerekmektedir. Her yerel yönetim birimi, kendi bağımsız faaliyetlerini, öz gelir kaynaklarına dayanarak yürütebilmelidir. vm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local Government System of Turkey have been one of the most popular topic discussed in recent years. The purpose of this paper is to examine local government system of Turkey and its financial problems. Further more, some proposals will be developed to solve these problems. First chapter outlines the structure of local government and goes on to examine the many aspects of the financial relationship betweeen central and local government. The sources and nature of local revenue are fundamental to the balance of the relationship between central and local government. Several countries' local government system also takes place in this chapter to give an oppurtunity to a comparison. The financial structure of Local Government in Turkey is examined in a detailed way in the second chapter. Turkey has three different systems of Local Government: Municipalities, Provincial Administration and Villages. Their financial structure were investigated seperately. This chapter also explains the sources of revenue and the expenditures of municipalities, provinces and villages. Financial problems of local government are determined and some suggestions are presented to solve these problems in third chapter. The purpose of this chapter is to identify which of the many potential revenue sources would be strong contenders if local authorities were to have other taxes or sources of revenue. The financial structure of Ankara Metropoliten Municipality between 1985-1995 is examined in this chapter as a model. The main problems of local government in Turkey are: insufficiency in sources of revenue and dependence on central government. DC