İşletmelerde başarı ve etkinliği belirleyen faktörler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 52259
  2. Yazar: ÜMİT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET.I i Bu araştırma, çalışanların kişisel başarı ve etkinliğini belirleyen faktörlerin uygulamada nasıl algılandığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki 13 ayrı işletmede çalışan toplam 113 kişi üzerinde anket uygulanmış ve sonuçlar veri olarak kullanılmıştır. Ankette toplam 40 soruya yer verilmiştir. Bu soruların 13'ü ankete katılan kişi ile ilgilidir. 5 adet soru ise işletmeleri tanımaya yöneliktir. Ankete katılanlara, kişisel j ı başarı ve etkinliğin belirlenmesinde etkili olduğu düşünülen toplam 21 faktör ile ilgili görüşleri sorulmuştur. Anketin son sorusu ise, çalışanların kendilerini ne derecede başarılı bulduklarıdır. Araştırma sırasında derlenen bilgiler ve veriler ;l doğrultusunda belirlenen hipotezler irdelenmiştir. Araştırma sonucunda, kişisel başarının ve etkinliğin geliştirilebilmesi için yapılması gerekenler tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan anket çalışmasına göre, I başarı ve etkinliğe en fazla etki eden faktör, çalışanların işe karşı genel tutumlarıdır. Başarıyı etkileyen diğer önemli faktörler ise, eğitim ve strestir. Yapılan bu çalışmalar ile ilgili öneriler sonuç bölümünde sunulmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was planned to investigate how the factors effecting employees' personnal success and efficiency are percieved by employees. Therefore, a questionary was applied on randomly selected 113 employees l who are working at 13 different companies in various regions of Turkey. Totally 40 questions were placed in the questionnaire. 13 of the questions were about employee himself/herself. 5 questions were prepared to recognize companies. By I i questionnaire, opinion of employees' about 21 factors effecting employees' personnal success and efficiency was asked. The last question was to define success level of employees' by their opinion. During this study, the developed hypotheses have examined regarding the compiled data and information from various sources. As a result of this research, it was tried to summarize the necessities of increasing employees' personnal success and efficiency. According to the result of the studies, the most effective factor that is effecting employees' personnal success and efficiency is general attitude of employee towards job. The other important factors are education and stress. Ill