Meme tümörlerinin saptanmasında ve malign tümörlerin benign tümörlerden ayrımında mr, us ve mammografiyle karşılaştırmalı olarak 99mtc-sestamibi sintimammografisinin etkinliğinin araştırılması
The efficacy of 99mTc-MIBI scintimammography in the evaluation of breast lesions and axillary involvement: A comparison with Mammography,ultrasonography and magnetic resonance imaging
- Tez No: 522611
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ÖZPAÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, teknesyum-99m metoksisobutil izonitril sintimammografinin (99m) (Tc-MIBI-SM), X-ışınları mamografi (XRM), ultrasonografi (US) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile karşılaştırılmalı olarak meme lezyonları ve aksiller lenf nodu tutulumunun değerlendirilmesindeki etkinliğinin tam olarak araştırılmamış olması nedeniyle yapıldı. Bu çalışmada memelerinde palpasyonla, görüntüleme yöntemleri veya klinik olarak saptanan şüpheli lezyonlar bulunan kırk altı kadın hasta dahil edildi. Tüm hastalara meme lezyonlarının değerlendirilmesi için (99m) Tc-MIBI-SM, XRM, US ve MRG uygulandı. Klinik duruma ve görüntüleme çalışmalarına göre tüm hastalara lezyonların histiopatolojisini açıklığa kavuşturmak için ince iğne aspirasyonu, kitle ekstirpasyonu, nüve biyopsisi, modifiye radikal mastektomi veya parsiyel lumpektomi uygulandı. Elde ettiğimiz sonuçlara göre (99m) Tc-MIBI-SM 16'da 15, US 16'da 11, XRM 16'da 13 ve MRI 16'da 13 malign lezyonu saptadı. Duyarlıklar sırasıyla %93, %68, %81 ve %81 idi. Bu vakalar arasında SM'de 4, US'de 4, XRM'de 11 ve MRI'da 8 yanlış pozitif (FP) vaka vardı. Yukarıdaki yöntemlerin özgüllükleri sırasıyla %86, %87, %63 ve % 73'tür. Aksiller lenf nodu metastazlarının saptanması için yukarıdaki görüntüleme yöntemlerinin sensitiviteleri SM, US, XRM ve MRI için sırasıyla %55, %55, %11 ve % 77'dir. Palpable lezyonlar için SM'nin sensitivitesi ve özgüllüğü (n = 31) sırasıyla %100 ve % 84, ve palpe edilemeyen lezyonlar (n = 15) için sırasıyla %75 ve % 90 idi. Sonuç olarak, çalışılan hasta sayısı az olmakla birlikte, yazarlar (99m) Tc-MIBI-SM'nin diğer 3 modaliteden daha iyi bir duyarlılık ve daha az FP sonuçlarının olduğunu ve XRM ve MRI'dan daha iyi bir duyarlılığa sahip olduklarını düşünmektedir. Bu nedenle (99m) Tc-MIBI-SM, meme tümörlerinde maligniteyi saptamak için tanısal algoritmalara dahil edilebilir.
Özet (Çeviri)
Abstract This study was performed because the efficacy of technetium-99m methoxyisobutyl isonitrile scintimammography ((99m)Tc-MIBI-SM) in the evaluation of the breast lesions and axillary lymph node involvement in comparison with X-rays mammography (XRM), ultrasonography (US) and magnetic resonance imaging (MRI) has not been fully investigated. Forty six female patients were included in this study, with suspicious lesions detected in their breasts by palpation, by imaging modalities or clinically. All patients underwent (99m)Tc-MIBI-SM, US and MRI for the evaluation of breast lesions. All patients according to clinical situation and imaging studies underwent fine needle aspiration, mass extirpation, core biopsy, modified radical mastectomy or partial lumpectomy in order to confirm the nature of the lesions. Our results showed that (99m)Tc-MIBI-SM detected 15 of 16, US 11 of 16, XRM 13 of 16 and MRI 13 of 16 malignant lesions. Sensitivities were 93%, 68%, 81% and 81%, respectively. Among these cases there were 4 false positive (FP) results on SM whereas 4 on US, 11 on XRM and 8 on MRI. The specificities of the above modalities were 86%, 87%, 63% and 73%, respectively. The sensitivities of the above imaging modalities for the detection of axillary lymph node metastases were 55%, 55%, 11% and 77% for SM, US, XRM and MRI, respectively. The sensitivity and specificity of SM for the palpable lesions (n=31) were 100% and 84% and for the nonpalpable lesions (n=15) were 75% and 90%, respectively. In conclusion, although the number of patients studied was small it is the opinion of the authors that (99m)Tc-MIBI-SM has a much better sensitivity and less FP results in detecting malignant breast lesions than the other 3 modalities and also better sensitivity than XRM and MRI. Thus (99m)Tc-MIBI-SM can be included in the diagnostic algorithms for detecting malignancy in breast tumors.