Çanakkale Boğazı'nda olta avcılığında kullanılan çapraz boyunlu kısa saplı iğnelerin seçiciliği
Hook selectivity of short-handle circle hook used for hand line fishery in Çanakkale Strait
- Tez No: 522645
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada, Çanakkale Boğazı'nda olta avcılığında yaygın olarak kullanılan çapraz boyunlu kısa saplı iğnelerin av verimini ve seçicilik parametrelerini belirlemek amaçlanmıştır. İğnelerin seçiminde, bölgede amatör ve ticari balıkçıların bu iğneleri yaygın olarak kullanıyor olmaları dikkate alınmıştır. Araştırmanın materyalini 1/0, 3, 6 ve 9 numara iğne boyutuna sahip çapraz boyunlu kısa saplı iğneler oluşturmuştur. Saha çalışmaları, Temmuz 2017 - Mayıs 2018 tarihleri arasında, 10-40 m derinlik konturlarında gerçekleştirilmiştir. Toplamda 12 adet av operasyonu gerçekleştirilmiş ve 40 saat avcılık yapılmıştır. Av verimini belirlemede yakalanan toplam balık sayısı ve ağırlığı, av sayısı ile o takımı kullanan kişi sayısının çarpımına bölünmesi ile elde edilmiştir. Denemeler sonucunda 9 familyaya ait 23 tür ve toplamda 1124 adet, 93,542 kg balık yakalanmıştır. Seçicilik hesaplamasında SELECT metodu kullanılmış ve karagöz (Diplodus vulgaris) ile ısparoz (Diplodus annularis) balıklarının seçicilik verilerine ulaşılmıştır. Karagöz balığının 9, 6, 3 ve 1/0 numaralı iğneler için optimum boyları sırasıyla; 13,47 cm, 17,96 cm, 23,45 cm ve 29,36 cm olarak bulunurken, ısparoz balığı için yine sırasıyla 12,17 cm, 16,22 cm, 21,18 cm ve 26,52 cm olarak bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda sportif ve ticari balıkçılıkta kullanılan kısa saplı çapraz boyunlu iğneler için 3 numara iğneden daha küçük iğne boyutunun kullanılmaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the fishing efficiency and selectivity parameters of circle hooks widely used in hand line fishery in the Çanakkale Strait.The material of the study consists of short-handle circle hook with size of 1/0, 3, 6 and 9. The experiments wereconducted between 10 - 40 m depth contours in the Çanakkale Strait between July 2017 and May 2018. A total of 12 fishing operations were carried out and 40 hours of fishing. While the fishing efficiency is being calculated, the amount of time that fishing gears are used is determined firstly. Then the total amount of yield divided by this time. As a result of the trials, 23 species belonging to 9 families and 1124 piece of fish, 93.542 kg fish were caught totaly. SELECT method was used to determined the selectivity of different hook size. The selectivity parameters were obtained for the two banded sea bream and annular sea bream. Lognormal model for two banded sea bream and normal scale model for annular sea bream gave the best fit. The modal lengths of two banded sea bream for 9, 6, 3, 1/0 numbered hooks were estimated as 13.47 cm, 17.96 cm, 23.45 cm ve 29.36 cm, respectively. These values for annular sea bream were determined as 12.17 cm, 16.22 cm, 21.18 cm ve 26.52 cm respectively. According to study results, it has been suggested that smaller size of 3 numbered hooks should not be used in the fishing for this fish.