Hakan Günday romanlarında sınır-aşımı: Bir edebiyat sosyolojisi örneği
Transgression in Hakan Günday's novels: An example of sociology of literature
  1. Tez No: 522646
  2. Yazar: AKİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DURUGÖNÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Hakan Günday'ın Kinyas ve Kayra, Zargana ve Piç romanlarında yer alan erkek karakterlerin sınır-aşan deneyimlerini ve edebi kurgu içinde erkek kimliklerini nasıl deneyimlediklerini, tematik olarak açıklamaya girişmektedir. Araştırma içinde erkeklik ve erkekliklerle ilgili sosyal teorilerden ve erkeklik krizi söylemlerinden yararlanılmış, belirtilen üç kitap bu teoriler ekseninde tartışılmıştır. Romanlarda erkek karakterlerin sınır-aşan deneyimleri, kaçınılmaz bir biçimde sosyal yaşamda erkeklikle ilgili tanımlanan sınırlara da yönlendirmektedir. Bu tür romanlarda sık bir biçimde yer verilen şiddet, ölüm ve toplumsal cinsiyet/cinsellik ile ilişkili olgular aracılığıyla araştırma, modern toplumda erkek kimliği ile ilgili üretilen sosyal anlamları incelemeye odaklanmıştır. Araştırmada öncelikle transgresif kurgunun yeraltı edebiyatı şeklinde kavramsallaştırılan edebi türden farklı yönleri vurgulanmıştır. Günümüzde postmodern ya da geç kapitalist toplumlarda gözlemlenen aşırılıkların romanlara yansıması olarak kabul edilen bu tür kitaplardaki sınır-aşan öğelerin, yeraltı edebiyatından farkı sosyolojik gerekçelerle ortaya konmaya çalışılmıştır. Ölüm, şiddet ve cinsellik gibi ilk kültürel yasaklamaların, roman karakterlerinin sınır-aşan eylemleri aracılığıyla görünür kılındığı bu tür romanlar, aynı zamanda erkeklik krizi söylemleri ile de örtüşen argümanlar sunmaktadır. Araştırmada erkeklik krizinin, esasen modern toplumun erkekliğe ilişkin olarak sunduğu çelişkili anlam parçacıkları ile ilgili olduğu ve krizin varlık koşullarının ve kökenlerinin, öncelikli olarak bu sosyal anlamlarda ve beklentilerde aranması gerektiği, roman karakterlerinin dünyası aracılığıyla tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to explain thematically how Hakan Gunday's male characters in Kinyas ve Kayra, Zargana and Piç novels, perform transgressive practices and their masculine identities in literary fiction. In the research, masculinity theories and masculinity crisis discourses were used, and the three books are discussed in the light of these theories. The transgressive experiences of male characters in the novels inevitably lead to boundaries defined through masculinity in social life. Research, based on violence, death and gender/sexuality related phenomena which are often featured in such novels, has focused on examining the social meanings of male identity in modern society through transgressive acts. The research first emphasized the different aspects of transgressive fiction from literary genre conceptualized as underground literature. The transgressive elements in such novels, which are regarded as the reflections of the excesses observed in the postmodern or late modern societies today, have been sought to reveal the difference from underground literature for sociological reasons. The novels in which the first cultural prohibitions, such as death, violence, and sexuality are made visible through the transgressive acts of the novel characters, also present arguments that overlap with masculinity crisis discourses. In the study it was tried to be defined through the world of novel characters that the masculinity crisis is mainly concerned with the contradictory fragments of social meaning that modern society refers to masculinity and that the conditions and origins of the crisis must be sought primarily in these social meanings and expectations.