Pablo de Sarasate'nin yaşamı, müziği ve keman repertuvarındaki önemi kapsamında Op.23 Zapateado; Op.20 Zigeunerweıisen; Op.43 introduction and Tarantella ve Op.25 Carmen Fantasy başlıklı eserlerinin yapısal analizi ve yoruma yönelik çalışma yöntemleri
Pablo de Sarasate's life music and violin repertoire the analysis meaning and practice methods of his violin repertoire including Op. 23. apateado Op.20 Ziegeunerwiesen and introduction and tarantella and Op.25 Carmen Fantasy
  1. Tez No: 522652
  2. Yazar: CAN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İspanyol kemancı ve besteci Pablo de Sarasate (1844-1908) keman repertuvarının zor ve önemli eserlerini bestelemiştir. Bu eser metninde odaklanılan ana konular Pablo de Sarasate'nin hayatı, müziğinin karakteristik özellikleri ve bu karakteristik özelliklerin eserlerine yansımasıdır. Öte yandan, Op. 23 Zapateado, Op. 20 Zigeunerweisen, Op. 43 Introduction and Tarantella ve Op. 25 Carmen Fantasy başlıklı eserleri biçimsel açıdan incelenmiş ve teknik çalışma yöntemleri sunulmuştur. Bu eser metni yazılırken farklı konulardaki tezler, Pablo de Sarasate hakkında yazılmış yerli ve yabancı kaynaklar ve çeşitli internet sitelerinden yararlanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Pablo de Sarasate, Keman Çalışma Teknikleri, Keman Repertuvarı, Ulusal Müzik, Virtüözite
Özet (Çeviri)
Spanish violinist and composer Pablo de Sarasate (1844-1908) composed some of the most difficult and important works of the violin repertoire. The main topics explained and explored in this article are the life of Pablo de Sarasate, the characteristics of his music and the influence of his character in his music. On the other hand, the works entitled Op. 23 Zapateado, Op. 20 Zigeunerweisen, Op. 43 Introduction and Tarantella and Op. 25 Carmen Fantasy were formally analysed and some interpretational practising methods for this works were offered. By writing this article following sources were used: thesis written in various topics, books and articles about Sarasate written in Turkish and English, and various websites. KEYWORDS: Pablo de Sarasate, Practising Technics for Violin, Violin Repertoire, National Music, Virtuosity.