Panik bozukluk tanılı hastalarda bağlanma stilleri ve benlik saygısı düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of attachment style and self-esteem levels in terms of various variables in patients with panic disorder
  1. Tez No: 522657
  2. Yazar: GÜLSÜM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırmanın amacı panik bozukluğu tanısı alan ve panik bozukluk tanısı almamış herhangi bir ruhsal hastalığı bulunmayan kontrol grubunu oluşturan bireylerin bağlanma stilleri ve benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesi ve arasındaki farkların saptanmasıdır. Çalışmada kullanılan örneklemlerin bir kısmı Np İstanbul Beyin Hastanesine başvuran panik bozukluk tanılı bireylerden ve Ekim-Kasım 2017 tarihleri arasında internet üzerindeki panik bozukluk dayanışma gruplarından toplanan 40 panik bozukluk tanısı alan ve 40 Panik bozukluk tanısı olmayan kişiler ile yapılmıştır. Araştırma verileri Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan Sosyodemografik Veri Formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS For Windows 15.00 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki farklılıklarının belirlenmesinde Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H test teknikleri ve bağımsız örneklem iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Ayrıca ölçekler arasındaki ilişki düzeylerini belirlemek için Spearman Korelâsyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları sonucunda panik bozukluk hastası olan kişilerin kontrol grubuna göre kaygılı bağlanma puanlarının daha yüksek olduğu saptandı. Yapılan analiz sonucuna göre araştırma grubunun panik bozukluk durumlarına bağlı olarak kaygılı bağlanma puanlarının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the attachment styles and self-esteem levels of the individuals with panic disorder and without panic disorder and to determine the differences between them. Some of the samples used in this study were collected from the individuals with diagnosis of Panic Disorder who applied to NP Istanbul Brain Hospital and the others were collected from individuals in the Panic Disorder Solidarity group on the internet between October-November 2017. 40 of the individuals were with the diagnosis of panic disorder and the other 40 of them were without the diagnosis of panic disorder. Survey data were obtained by using the following studies; the Personal Information Form prepared by the researcher, the Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSÖ) and the Experiences in Close Relationships (YİYE-II).The data obtained in the study were analyzed by using the SPSS for Windows 15.00 program. The Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test techniques and independent sample two-way analysis of variance were used to determine the differences between the variables. In addition, the analysis of Spearman Correlation was used to define the relationship levels between the scales. As a result of the research findings, it was observed that individuals with panic disorder diagnosis had higher anxious attachment scores in attachment styles than the control group.