Bazı fizik problemlerinin Monte Carlo yöntemi ile çözülmesi
  1. Tez No: 5227
  2. Yazar: ŞÜKRÜ BULKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Son yıllarda çok kullanılmağa başlayan MONTE CARLO METODU, diğer nümerik met odlarla çözülemiyen bir çok problemin çözümünde başarılı olmuştur. MONTE CARLO METODU Küte hesabı, Kütle Merkezi hesabı gibi, katlı integrallerin çözümünü gerektiren problemlere kolaylıkla uygulanabilmektedir. MONTE CARLO METODU, bazı problemlerin çözümünde, İterasyon Metodu gibi, diğer nümerik metodlarla birlikte de kullanılabilmektedir. U gibi Radyoaktif Maddelerin kendiliğinden bozunumu, belirli şekil ve miktardaki bir parçasının Kritik Kütlesi olup olmıyacağı gibi, istatistiksel durumlarla açıklanabilen olaylara MONTE CARLO METODU'nu kullanarak çözümler getirilebilmektedir. Yine ideâl gazlarda olduğu gibi, denge durumuna yaklaşım için bilgisayarla yapay mo deller oluşturulabilmektedir. MONTE CARLO METODU'nun hassasiyeti, alınan Random noktaların sayısı ile be lirlenir. Aynı durum, Yarım Aralık veya Tam Aralık Metodu gibi nümerik metodlarda aralık sayısına bağlı olmakta idi. -I-
Özet (Çeviri)
SUMMARY The MONTE CARLO METHOD that has began to be widely used in recent years, has been successful in the solving of many problems that could not be solved with other numerical methods. The MONTE CARLO METHOD can be easily implemented to solve multi stepped integrals like Mass Calculations, Mass Centre calculations. The MONTE CARLO METHOD can be used in combination with other numeric methods such as the Iteration Method to solve certain problems. Solutions are brought to incidents that can be clarified through statistical situations like finding out whether the self degeneration of radioactive agents like U constitute a critical mass of a definite form and quantity by using the MONTE CARLO METHOD. As is. the cade with ideal gases, artificial models can be created by means of computers to approach the equilibrium state. The precision of the MONTE CARLO METHOD can be defined by the number of Random points taken. The same was done for numeric methods like the half moment and full moment methods by taking as basis the number of moments. II