Spastik diparezi'de egzersizin kalça eklemine etkileri
The Effects of physical exercises on the hip joint the children with spastic diplegia
- Tez No: 71219
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
egzersizleri, kısalıkları açmada etkilidir. Ancak egzersizin sürekliliği ve çocuğun gün içinde postürünün desteklenmesi önemlidir. * Bazı kalça eklemlerinde değişim kısa zaman içinde olabilir (Şekil 26, 27). Bu anlamda özellikle migrasyon oram % 60' m üzerinde olanlar için 3-6 ay aralıkla, adölesanlarda kalça stabil bile olsa her 2 yılda bir radyolojik değerlendirme yapılmalıdır. 6 - ÖZET Çalışmamız Spastik diparezili çocuklarda kalça eklem patolojilerine egzersiz tedavisinin etkilerini araştırmak amayla yapıldı. Gelişim Nöroloji Bilim Dalı, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'ne egzersiz tedavisi için gelen 2-5.5 yaş arası çocuklardan adduktör ve fleksör gerginliği olan 25 olgu alındı. Çalışmanın başlangıcında yaş, motor gelişim düzeyi, kas kısalık ölçümleri, postür analizi, alt ve üst ekstremiteye ait aktif ve pasif normal eklem hareket açıklığı ölçümleri alındı. Radyolojik olarak AP röntgen ve BT kullanıldı. AP röntgeninde, asetabular indeks, merkez kenar açısı, migrasyon oram ( % ), boyun-diafiz açısı ve BT de asetabular ve femoral anteversiyon açılan tespit edildi. Bu ölçümler 6 aylık egzersiz tedavisinden sonra tekrarlandı. Hastalar haftada 2 gün annelerinin eşliğinde grup tedavisine alındı. Olgular hastaneye gelmedikleri günler egzersizlerine evde de devam ettiler. Kalça eklemine ait AP röntgen ölçümleri aynı fizyoterapist tarafından yapıldı ve bir radyolog tarafından kontrol edildi. Olgulardan biri aşırı kalça fleksiyon kontraktürü nedeniyle, üçü, çalışmayı tamamlayamadığı için son değerlendirmeleri yapılamadı. İlk ve son değerlendirme 22 olguda tamamlanabildi. * SP1 li çocuklarda kalça eklemi problemlerinin cerrahiye gerek kalmadan çözülmesi birincil amaçtır. 80* Çalışmamızın sonunda motor gelişim düzeylerinde belirgin ilerleleme kaydedildi. Çalışma sonunda 7 olgu bağımsız yürümeyi kazandı. *Egzersizle kifoz ve genurekurvatumda anlamlı iyileşmeler bulundu. İstatistiksel olarak anlamlı olmasa da başını öne tilti, pelvik asimetri, diz fleksiyon duruşu ve parmak ucu basışı azaldı. * Kalça eklemim değerlendirmede, kısalık testleri en kullanışlı fiziksel muayene yöntemidir. Bu kısalık testleri aynı kişi tararından tekrarlanmalıdır. Çalışmamızda egzersiz tedavisi kas kısalıklarını açmada etkili bulundu. * Olgularımızın kalça BT tetkikleriyle elde edilen femoral ve asetabular anteversiyon değerleri bu yaş için normal değerlerle uyumlu bulundu. Son değerlendirmede fark bulunmadı. * AP röngenle elde edilen migrasyon oranlan olguların tamamında normal değerlerden yüksekti. Kalça ekleminin migrasyon oranının % 30' un altında kalması amaçlanır. Olgularımızın kalça eklemlerinin % 62' sinin migrasyon oram % 30' un altında kaldı, egzersiz tedavisi ile kalça stabilizasyonu korunabildi ancak daha iyiye bir düzelme görülmedi. Kalça eklemine yapılan egzersizin migrasyon oranına etkisini daha çok sayıda olgu üzerinde daha uzun süreli çalışmalar gösterecektir. * Kalça çıkığı riski taşıyan spastik diparezili çocuklar 3-6 aylık aralıklarla değerlendirilmelidir. Tez çalışmamızın kalça patolojilerini anlamada, klinik ve radyolojik sonuçların değerlendirilmesinde ve operasyon karan için uygun görülen kriterlerin yeniden ve kapsamlı şekilde tartışılmasında yararlı olacağım düşünmekteyiz. 81
Özet (Çeviri)
7 -SUMMARY The aim of this study was determined the effects of physical exercise on the pathologies of hip joint in children with spastic diplegia.. Twenty five subjects were chosen among the children with adductor and flexor tightness aged 2 to 5.5 years followed by Child Neurology Department of Istanbul Medical Faculty. Motor levels, test of muscle shortness, visual postural analyses and active and passive range of motion (ROM) of upper and lower extremities were determined. Asetabular index, center edge angle, migration percentage rates and shaft- diaphise angle were assessed radiologically by AP X-ray and the angle of femoral anteversion and acetabular anteversion determined by CT scan. These measurements were repeated at the end of the training program after 6- month period. Subjects were taken in group therapies two days in each week with the accompaniment of the mothers. The aim of this study was told to the parents and the therapy program was continued at home. The AP radiographic measurements of hip joints were done by the same physical therapist and controlled by the same radiologist. The AP X-ray of one subject could not be evaluated because of the severe contractures of the hip flexors, 3 the subjects were withdrawn. The measurements of 22 subjects were taken initially and at the end of the study. The first aim was to solve the problem of the hip joints of children with cerebral palsy without making the decision of operation. * At the end of our study, we noted that the motor levels of the children improved and 7 subjects became ambulatory. * Kiphosis and genurecurvatum were meaningfully improved with exercise therapy. Although it was not statistically meaningful, pelvic asymmetry, knee flexion posture, toe of posture and tilt of the head also improved. * The most useful method for physical examination of hip joints were the tests of muscle shortness, but the assessments should be done by the same person for the 82reliability condition. Our results also demonstrated significant improving in muscle thigtness records. * The femoral and acetabular anteversion rates defined by CT scan in our subject were found within normal range for the age. No differences were detected between the initial and last rates. In all subjects the migration percentages obtained from AP X- ray were higher than normal values. * The aim was to keep the migration percentage of the hip joint under 30 %. The rate of the migration percentages were under 30 % in 62 % of our subjects during 6- month period and remained stabile but not improved. Further studies with prolonged periods using more number of patients may demonstrate the effect of physical exercise on the migration percentage of the hip joint. * If there is a risk of hip dislocation in children with spastic diplegia radiographic scanning should be taken with tile intervals of 3-6 months. We believe that our study will be helpful for understanding the hip pathologies and for determining the results of clinic and radiological assessments and we believe that it will be useful to make more extensive discussions and to appraise the critters again before making the operational decisions. 83