Farklı ortodontik ark tellerinin mikrobiyal flora üzerine etkisinin fenotipik ve genotipik yöntemlerle araştırılması
Investigation of the effect of different orthodontic archwires on microbial flora with phenotypic and genotypic methods
- Tez No: 522712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE GEÇGELEN CESUR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı yüzey özelliklerine sahip SE NiTi, CuNiTi ve TMA ark tellerinin dental plak retansiyonu ve mikrobiyal kolonizasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamıza yaş ortalaması 15.69 ± 1.70 yıl olan 16 kız 9 erkekten oluşan toplam 25 birey dahil edilmiştir. Farklı yüzey özelliklerine sahip SE NiTi, CuNiTi, TMA ark tellerinin Streptoccocus sp. ve Lactobacillus sp. miktarlarına etkisi klinik periodontal indeksler, mikrobiyal sürüntü ve ark teli örnekleri olmak üzere 3 farklı parametre ile değerlendirilmiştir. Periodontal klinik ölçümler için plak indeksi ve papil kanama indeksi kullanılmıştır. Mikrobiyal sürüntü ve ark teli örnekleri üzerinde kültür yöntemi ile fenotipik izolasyon, polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi (PCR) ile genotipik izolasyonlar yapılarak Streptoccocus sp. ve Lactobacillus sp. miktarları ve identifikasyonları karşılaştırılmıştır. Elde edilen fenotipik sonuçlar, PCR metodu ile doğrulanmıştır. SE NiTi, CuNiTi, TMA ark telleri arasında periodontal parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Farklı ark telleri gruplarına ait mikrobiyal sürüntü ve ark teli örnekleri kültür yöntemi ile değerlendirildiğinde Streptoccocus sp. ve Lactobacillus sp. miktarlarının TMA ark tellerinde en fazla, SE NiTi ark tellerinde en az olduğu saptanmasına rağmen gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). Mikrobiyal sürüntü ve ark teli örnekleri arasındaki korelasyonlar değerlendirildiğinde, TMA ark teli grubunda Lactobacillus sp.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of SE NiTi, CuNiTi and TMA archwires with different surface properties on dental plaque retention and microbial colonization. Totally 25 individuals consisting of 16 girls and 9 boys with mean age of 15.69 ± 1.70 were included in this study. The effects of the SE NiTi, CuNiTi and TMA archwires with different surface properties on the amount of Streptoccocus sp. and Lactobacillus sp. was investigated with 3 different parameters including clinical periodontal indexes, microbial swab and archwire samples. Plaque index and papillary bleeding index were used for periodontal clinical measurements. Phenotypic isolation was performed from microbial swab and archwire samples using culture method; genotypic isolations were performed by the polymerase chain reaction method, Streptoccocus sp. and Lactobacillus sp. amounts and identifications were compared. The obtained phenotypic results were confirmed by PCR method. There was no statistically significant difference between SE NiTi, CuNiTi and TMA archwires in terms of periodontal parameters (p>0.05). When microbial swabs and archwires samples from different archwire groups were evaluated by culture method, it was found that the amounts of S. mutans and Lactobacillus sp. were highest in the TMA archwires and lowest in the SE NiTi archwires. However, no statistically significant difference was found between the groups (p>0.05). When correlations between microbial swab and archwire samples were evaluated, a positive linear correlation was found for the findings of Lactobacillus sp. in the TMA archwire group and for Streptoccocus sp.