Profilaktik amaçla kullanılan florür solüsyonlarının titanyum bazlı tellerin yüzey özellikleri ve iyon salınımları üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Evaluation of effects of prophylactic fluoride solutions on surface changes and ion release of titanium based orthodontic wires
- Tez No: 281739
- Danışmanlar: PROF. DR. SÖNMEZ FIRATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı ortodontik tedavi sırasında ağız hijyeninin sağlanmasında kullanılan ve ticari olarak piyasada bulunan florür solüsyonlarının ortodontik tedavide kullanılan kaplamalı tellerin iyon salınımlarına olan etkilerini in vitro olarak incelemek ve tellerin florürlü ajanlara maruz kaldıktan sonra yüzey özelliklerinde meydana gelen değişiklikleri atomik kuvvet mikroskopi yüzey analiz tekniği ile incelemektir. Farklı florür solüsyonlarının ortodontik tedavi sırasında kullanılan ark tellerinin yüzey özellikleri ve iyon salınımlarına olan etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla; Listerine oral gargara, Colgate Plax oral gargara, Topex APF jeli ve kontrol grubu olarak da yapay tükürük solüsyonu kullanılmıştır. Bu solüsyonların etkilerini incelemek amacıyla süper elastik nikel titanyum, iyon kaplı nikel titanyum, beta titanyum, iyon kaplı beta titanyum ve paslanmaz çelik teller kullanılmıştır. Tellerin 2 cm'lik parçaları 2 ml solüsyona daldırılarak etüvde 28 gün 37ºC'de bekletilmiştir. Daha sonra iyon salınımları atomik absorbsiyon spektrometresi ile incelenmiş ve yüzey pürüzlülüğü değerlendirmesi amacıyla atomik kuvvet mikroskopisi ile analiz yapılmıştır. Yapılan deneyler sonucu elde edilen iyon salınımı ve yüzey pürüzlülük değerleri solüsyon gruplarına ve tel gruplarına göre değerlendirilmiş ve bu değerler ve aralarındaki ilişki, istatistiksel analiz ile incelenmiştir. Sonuçlar tel materyali açısından incelendiğinde, en yüksek nikel iyon salınımı değerlerinin tüm solüsyonlarda iyon implantasyonlu nikel titanyum telinde; titanyum iyon salınımı yapay tükürük, APF jel ve Colgate Plax solüsyonlarında iyon implantasyonlu nikel titanyum telinde, Listerine solüsyonunda beta titanyum telinde; solüsyon açısından incelendiğinde nikel ve titanyum iyon salınımı değerlerinin tüm tel gruplarında Listerine oral gargarada olduğu görülmüştür. Yüzey pürüzlülüğü hiçbir işlemden geçmemiş tellerde en yüksek Nitinol SE telinde ve tüm solüsyon gruplarında en yüksek beta titanyum telinde; tüm tellerde ise en yüksek Listerine oral gargara solüsyonunda bulunmuştur. Ortodontik tedavi sırasında florürlü ajan seçiminde ağızda bulunan ark teli materyali göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effects of commercially available fluoride mouthrinses and fluoride gel (Listerine, Colgate Plax, Topex APF Gel) on ion release and surface changes of titanium based orthodontic wires. Listerine, Colgate Plax, Topex APF Gel and artifical saliva as the control group were used in order to determine the effects of various concentrations and pH levels. Superelastic nickel titanium, ion coated nickel titanium, beta titanium, ion coated beta titanium and stainless steel arch wires were used in this study. The arch wires were stored in solutions, in a 37ºC incubator for 28 days. Ion release tests were conducted using atomic absorption spectrometer and surface roughness of the wires were evaluated using atomic force microscopy. Ion release and surface roughness values were analyzed in terms of solution and wire types. Results were evaluated using statistical analyses. The highest level of nickel ions released was observed from ion implanted nickel titanium wires in all solutions. The highest level of titanium ions released was from ion implanted nickel titanium wire in Colgate Plax, APF Gel and artificial saliva solutions, from beta titanium wire in Listerine solution. The roughest surface was observed on Nitinol SE wire for as received wires and on beta titanium wire for all wires immersed in all solutions. Surface roughness were significantly higher in Listerine mouthrinse for all wires. The arch wire material must be taken into consideration when using flouride solutions during orthodontic treatment.