Yeni dipirido[3,2-a:2′,3′-c]fenazin türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve dna etkileşimlerinin çalışılması
Synthesis, characteri̇zation and dna interaction of new dipyrido[3,2-a:2′,3′-c]phenazine derivatives
- Tez No: 522732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, yeni dipirido[3,2-a:2′,3′-c]fenazin-10,11-imidazolon-2 ligandı ve bu ligandın nikel ve kobalt metalleriyle oluşturduğu oktahedral nikel ve kobalt komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve DNA etkileşimleri üzerinde çalışılmıştır. 1,10 fenantrolin-5,6-dion'dan yola çıkarak dipirido[3,2-a:2′,3′-c]fenazin-10,11-imidazolon-2 (DPPZ-idzo) ligandı sentezlenmiş. Daha sonra bu ligandın [Ni(phen)2(dppz-idzo)]2+ ve [Co(phen)2(dppz-idzo)]3+ metal kompleksleri sentezlenmiştir. Elde edilen ligand ve metal komplekslerin karakterizasyonu FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS analiz yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Komplekslerin DNA etkileşimleri UV-Vis titrasyonu, floresans, viskozimetri ve agaroz jel elektroforezi metotlarıyla çalışılmıştır. UV-Vis titrasyonlarına göre her iki kompleksin de yüksek bağlanma sabitleriyle (sırasıyla 4,7 × 105 M-1, 6,7 × 105 M-1) DNA'nın baz çiftleri arasına girerek interkalasyon yaptığını göstermektedir ve kobalt kompleksi nikel kompleksinden biraz daha kuvvetli bağlanmıştır. Yapılan viskozimetri ve floresans çalışmaları da bu sonucu desteklemektedir. Elektroforez çalışmalarında kompleksler düşük konsantrasyonlarda nükleaz etkisi göstermiştir ve yine cobalt kompleksinin nükleaz aktivitesi daha yüksektir. Sonuçlar, her iki kompleksin de interkalasyonla DNA'ya nispeten yüksek bağlanma sabitleri ile bağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, the synthesis and characterization and DNA interactions of novel dipyrido[3,2-a:2',3'-c]phenazine-10,11-imidazolone-2 ligand and octahedral nickel and cobalt complexes of this ligand were studied. The ligand dipyrido[3,2-a:2′,3′-c]phenazine-10,11-imidazolone-2 (dppz-idzo) was synthesized from 1,10 phenanthroline-5,6-dione. The metal complexes of this ligand [Ni(phen)2(dppz-idzo)]2+ and [Co(phen)2(dppz-idzo)]3+ were then prepared. The characterization of the ligand and metal complexes obtained is characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and ESI-MS analysis methods. The DNA interactions of the complexes were studied by UV-Vis titration, fluorescence, viscosimetry and agarose gel electrophoresis methods. According to UV-Vis titrations, both complexes intercalate with DNA binding between base pairs with high binding constants (4.7×105 M-1, 6.7×105 M-1, respectively) and the cobalt complex binds slightly stronger than the nickel complex. The viscosity and fluorescence studies also supported this result. In electrophoresis studies, both complexes showed nuclease activity at low concentrations and again the nuclease activity of cobalt complex was found higher. The results suggest that both complexes intercalatively bind DNA with relatively high binding constants.