Medicago sativa L. cv. Elçi (Elçi Yoncası)'nda büyük ölçekli hücre süspansiyon kültürlerinde bazı fitoöstrojenlerin analizi
Medicago sativa L. cv. (Elçi Yoncası) analysis of some phytostrogenes in the large scale cell suspension cultures
  1. Tez No: 522733
  2. Yazar: TAYFUN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÇÖLGEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Medicago sativa protein, vitamin ve mineral (folik asit, kalsiyum, potasyum vb.) bakımından zengin bir bitkidir. Vücut için kuvvet ve enerji verici, kanı ve karaciğeri detoksifiye edici, toksik madde uzaklaştırıcı, enfeksiyonlara karşı savaşcı, kansızlık için oldukça faydalı olduğu bilinen bir bitkidir. Türkiye'de eklem iltihaplarına, ABD'de ise kanser hastalıklarına karşı kullanılmaktadır. M. sativa'nın östrojen seviyesini artırarak kadınlarda menopoz dönemi semptomlarını azalttığı da bilinmektedir. Bu çalışmada Medicago sativa L. cv. Elçi (Elçi yoncası)'nda bitki doku kültürü yöntemleriyle büyük ölçekli hücre süspansiyon kültürleri kurulmuştur. Büyük ölçekli hücre süspansiyon kültürlerinde üretilen kalluslardan HPLC'de formononetin analizi yapılmıştır. Ayrıca canlı hücre sayımı, DPPH süpürme aktivitesi ve toplam fenol madde miktarı tayini yapılmıştır. Yaptığımız çalışma sonucu büyük ölçekli hücre süspansiyon kültürlerinde ürettiğimiz kallusların tarladan toplanan herbaya göre daha fazla formononetin ürettiği belirlenmiştir. Formononetin miktarı en yüksek çıkan örnek 1000 ml'lik hücre süspansiyon kültüründe 4.99 mg/g'dır. Toplam fenol madde miktarı sonuçlarına göre en yüksek madde miktarına sahip süspansiyon kültürü örneğimiz 250 ml'lik olanda 40.2 mg/g olarak belirlenmiştir. DPPH süpürme aktivitesi en yüksek örneğimiz 1000 ml'lik hücre süspansiyon kültüründe % 51.36 canlılık oranı en yüksek olan örnek % 75 ile yine 1000 ml'lik hücre süspansiyon kültürüdür.
Özet (Çeviri)
Medicago sativa is rich in protein, vitamins and minerals (folic acid, calcium, potassium, etc.). Powerful and energetic for the body, detoxifying blood and liver, removing toxic substances, fighting against infections, a plant known to be quite useful for anemia. Turkey inflammation in the joints, are used against cancer in the United States. It is also known that M. sativa decreases menopausal symptoms in women by increasing the level of estrogen. In this study, Medicago sativa L. cv. Elçi (Elçi Yoncası) in large scale cell suspension cultures have been established by plant tissue culture methods. Formononetin analysis was performed on HPLC from calli produced in large scale cell suspension cultures. In addition, total phenol substance content, DPPH sweeping activity and viable cell count were determined. It has been determined that we produce more formononetin in callus we produce in large-scale cell suspension cultures, which we have made, compared to herbivorous herbs. The highest amount of formononet in the sample is 4.99 mg/g in 1000 ml cell suspension culture. Suspension culture with the highest amount of substance according to the total phenol substance results was reported as 40.2 mg/g in our 250 ml sample. DPPH sweeping activity the highest in our 1000 ml cell suspension culture with 51.36%. The cell suspension culture is again 1000 ml with 75% of the sample with the highest viability.