İndirekt hiperbilirubinemi nedeni ile hastanede yatırılan yenidoğanların glukoz-6 fosfat düzeyine göre değerlendirilmesi
Due to indirect hyperbilirubinemiahospitalized newbornsaccording to the level of glucose-6 phosphate evaluation
- Tez No: 522813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYA NARTER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sarılık yenidoğan döneminde en sık görülen ve bilirubinin toksik etkileri olması nedeni ile hekimleri endişelendiren bir sorundur. Yenidoğan sarılığı genellikle geçici bir durum olmakla birlikte doğum sonrası ilk hafta içinde hastaneye yatışların en sık nedenidir. Morbiditesi ve mortalitesi yüksek olması ve bu durumların önlenebilir olması nedeniyle yenidoğan sarılığı uzun yıllar olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Hayatın ilk günlerinde sıklıkla karşılaşılan yenidoğan sarılığı gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur. Yenidoğan indirekt hiperbilirubinemisinin en sık nedenleri kan grubu uyuşmazlıkları ve eritrosit enzim defektleridir. Glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği bilinen en yaygın kalıtsal enzim defektidir ve dünyada 400 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Çalışmamızda yenidoğan döneminde indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle fototerapi alan term ve preterm yenidoğanlarda glukoz 6 fosfat dehidrogenaz (G6PD) enzim eksikliğinin sıklığının saptanması ve yenidoğan sarılığının etyolojisinde G6PD enzim eksikliğinin sıklığının belirlenmesi, G6PD düzeylerine göre klinik ve laboratuvar değerlerini karşılaştırmak ve total bilirubin düzeyleri ile G6PD enzim düzeyleri arasında korelasyon varlığını saptanması amaçlanmıĢtır. Retrospektif planlanan çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve AraĢtırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine 1 Eylül 2011 ile 1 Eylül 2017 tarihleri arasında indirekt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılan 1075 term ve geç preterm olgu incelendi. Olguların sosyodemografik özellikleri, klinik bilgi ve laburatuar parametreleri ve G6PD enzim düzeyleri kaydedildi. Çalışmamızda 1075 olgunun 88‟inde (%8,28,2) G6PD enzim düzeyi düĢüklüğü (
Özet (Çeviri)
Jaundice the most common problem in the neonatal period and it concerns doctors due to toxic effects of bilirubin. Neonatal jaundice usually temporary situation as well as the primary cause of hospitalization in the first week after birth. Because it can be forestalled in spite of high morbidity and mortality rates, neonatal jaundice has maintained its significance over years and is still an important issue. Neonatal jaundice is a condition that can lead to unexpected death or long-term neurological sequelae due to the neurotoxic effect of bilirubin if the necessary treatment is not performed. The most common reasons for neonatal indirect hyperbilirubinemia are rhesus isoimmunisation and eritrosit enzyme defects. Lack of glucose6-phosphate dehydrogenase is the most common known hereditary enzyme defect and affects more than 400 milions people in the world. In our study we aimed to detect frequency of lack of glucose 6 phosphate dehydrogenase (G6PD) enzyme because of indirect hyperbilirubinemia in term and preterm neonatals who received phototherapy, to detect frequency of lack of G6PD in the neonatal jaundice etiology, to compare G6PD levels in terms of clinic and laboratory values, and to identify the existence of the correlation between total bilirubin levels and G6PD enzyme levels. In our retrospective planned study, 1075 term and late preterm patients who admitted to neonatal intensive care unit of Kartal Lütfi Kırdar Training and Research Hospital of School of Health Sciences University due to indirect hyperbilirubinemia between September 1, 2011 and September 1, 2017, were studied. Sociodemographic characteristics, clinical informations, laboratory parameters, and G6PD enzyme levels of patients were recorded. In our study, low level G6PD enzyme (