Kronik spontan ürtiker hastalığında 7-dehidrokolesterol redüktaz, 25-hidroksi vitamin d ve kortizol düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between 7-dehydrocholesterol reductase, 25-HFDROXY vitamin d and cortisol levels in chronic spontaneous urticaria
  1. Tez No: 522815
  2. Yazar: EREN VURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN GÜNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Dermatoloji, Biochemistry, Dermatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kronik spontan ürtiker (KSÜ) hastalarındaki kolesterol, steroid hormonlar (kortizol ve dehidroepiandrosteron-sülfat (DHEA-S)), 25-hidroksi vitamin D (25(OH)D) ve 7-dehidrokolesterol redüktaz (DHCR7) düzeylerini incelemek ve aralarındaki ilişkileri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne sabah saat 08-10 arasında aç karnına başvurup KSÜ tanısı almış olan ve çalışmaya dahil edilme/dışlanma kriterlerini karşılayan 50 gönüllü ve 30 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. KSÜ ve kontrol gruplarının stres düzeyleri algılanan stres ölçeği (ASÖ) ile belirlendi. KSÜ hastalarının ürtiker aktiviteleri de ürtiker aktivite skoru 7 (ÜAS7) ölçeği ile tespit edildi. Tüm katılımcıların serum total kolesterol, HDL, LDL, trigliserid, DHEA-S, kortizol, 25(OH)D ve DHCR7 düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to evaluate the levels of cholesterol, steroid hormones (cortisol and dehydroepiandrosterone-sulphate (DHEA-S)), 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D) and 7-dehydrocholesterol reductase (DHCR7) and to investigate the relationships between them in chronic spontaneous urticaria (CSU) patients. Materials and Methods: From the Dermatology Outpatient Clinic of Okmeydani Training and Research Hospital, 50 patients who had diagnosed with CSU and 30 healthy controls were enrolled into the study. Stress levels of CSU and control groups were determined by perceived stress scale-14 (PSS-14). The activity of urticaria of the patients was also determined by urticaria activity score (UAS7). Fasting serum total cholesterol, HDL, LDL, triglyceride, DHEA-S, cortisol, 25(OH)D and DHCR7 levels of the participants were measured and compared.