Akut bronşiolitlerde yüksek akımlı nazal kanül oksijenasyon (yanko) tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of high flow nazal cannula oxygenation therapy in acute bronchiolites
- Tez No: 522834
- Danışmanlar: DR. ALKIM ÖDEN AKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematolojik Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve amaç: Akut bronşiolit izleminde solunum sıkıntısı bulguları gelişen çocuk hastalarda, noninvazif mekanik ventilasyon (NİV) yöntemi olan yüksek akımlı nazal kanül oksijenasyon (YANKO) tedavisinin; SpO2, dakika solunum sayısı (DSS), kalp tepe atımı (KTA) ve kan gazı parametrelerini daha belirgin düzelme sağladığı, yoğunbakıma yatış ve yoğunbakımda kalış süresini azalttığı belirtilmektedir. Çalışmada; YANKO'nun vital bulgular (solunum sayısı, kalp hızı, tansiyon ve SpO2) üzerine etkisinin değerlendirilmesi, yoğun bakıma yatış oranı ve toplam yatış süresi açısından merkezimimizde YANKO'nun kullanılmadığı dönemle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Prospektif, gözlemsel, tek merkezli olan çalışmaya; Ekim 2017 ile Mart 2018 tarihlerinde, 1-24 ay aralığında, servisimizde ağır Akut bronşiolit tanısıyla izlenen, düşük akım oksijene ve farmakolojik tedaviye yanıt vermeyen, kronik hastalığı olmayan, YANKO tedavisi (F&P Airvo 2TM optiflow adlı cihaz ile 1-2 L/kg/dk) verilen olgular dahil edildi. Yatış süresi, YANKO tedavisi süresince 0.saat ile 1. saat, 6. saat, 12. Saat ve 24. saat dakika solunum sayısı, KTA, tansiyon, SpO2 değişim değerleri ve olgulara verilen ek tedavilerin sıklığı (antibiyotik, bronkodilatatör, antiviral, steroid) değerlendirildi. YANKO tedavisinin yoğun bakıma yatış oranının tedavinin kullanılmadığı dönemle karşılaştırması yapıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan toplam 41 hastanın; %66'sı (27) erkek, ortalama yaş 7,5 ay (±5,6), vücut ağırlıklarının ortalaması 7,5 kg'dı (±2,2). Hastaların %80'i (n=33) TC vatandaşı, %20'si (n=8) mülteciydi. Hastaların tamamına inhale salbutamol verilirken, adrenalin ve ipratropium kullanımı azdı. %82,9'una antibiyotik, %41'ine antiviral başlandığı saptandı. Hastaların 32'si (%78,0) serviste, 9'u (%22,0) YB'a devredilip izlendi. yoğunbakımda izlenen hastaların 6'sı (%14,6) NİV, 1 hasta (%2,4) İMV tedavisi aldı. Tedavinin 0., 1., 6., 12., 24.
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Effectiveness Of High Flow Nazal Cannula Oxygenation Therapy In Acute Bronchiolites Introduction: High flow nasal cannula oxygenation therapy, a non-invasive mechanical ventilation method, used to treat pediatric patients with acute bronchiolitis; reported to enhance recovery of SpO2, minute respiratory rate, heart rate and blood gas parameters, decrease in need of ICU hospitalization and duration in ICU. The aim of this study was to evaluate the effect of nasal cannula on vital signs (respiratory rate, heart rate, blood pressure and SpO2), the ratio of patients who was admitted to intensive care unit and to compare the duration of hospitalization date with the time when it was not used in our center. Materials and Methods: Children, aged between 1-24 months, treated with HFNC (F&P Airvo 2TM optiflow, 1-2 L/kg/dk O2); who were had been followed up between the period October 2017 and March 2018 with the diagnosis of severe acute bronchiolitis but nonrespondent to low flow oxygen and pharmacological treatments and lack of any other chronic diseases were included in this study. Respiratory rates, heart rates, blood pressure, SpO2 values recorded at the beginning time, 1st, 6th, 12th and 24th hours of HFNC therapy were compared. Additional medical treatments (e.g. antibiotics, bronchodilators, antiviral, steroids) frequency were also evaluated. Hospitalization in PICU was compared between the periods of with HFNC treatment and before it was used. Results: Fourty one patients were included in the study, 66% (27) were male, mean age of 41 patients was 7.5 months (± 5.6) and mean body weight was 7.5 kg (± 2.2). Eighty % (n = 33) of the patients were Turkish citizens and 20% (n = 8) were refugees. While inhaled salbutamol was administered to all patients, adrenaline and ipratropium were rarely used. Antibiotics were used in 82.9% and antiviral drugs were used in 41% of the patients. Thirty one (78.0%) patients were followed up at the service and 9 (22.0%) patients were transferred to the ICU. Six patients (14.6%) were received NIV (nCPAP) and 1 patient (2.4%) was received IMV treatment. Decrease in heart rate and respiratory rate and increase in SpO2 were significant at baseline, 1., 6., 12. and 24.