Melatonin hormonunun uterin hipertrofi/hiperplazi üzerine etkilerinin dişi rat modelinde incelenmesi
Investigation of the effects of melatonin hormone on uterine hypertrophy/hyperplasia in female rat model
- Tez No: 522837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER LÜTFİ TAPISIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Endometriyal hiperplazi, endometriyal adenokarsinomun öncü lezyonu olması nedeniyle önem taşımaktadır. Çalışmalar göstermiştir ki; endometriyal hipeplaziden endometriyal kansere doğru ortamdaki melatonin düzeyi azalmaktadır. Melatonin, endometriyal hiperplazi oluşumu ve ilerleme sürecinde koruyucu bir etki yapabilir. Biz de bu bilgilerin ışığında melatonin hormonunun uterin hipertrofi/hiperplazi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada 50 adet Wistar Albino rat kullanıldı. Ratlar beş gruba randomize edildi ve tüm ratlara bilateral ooferektomi yapıldı. Sonrasında kontrol grubu (Grup A) hariç tüm gruplara 4 mg/kg/gün estradiol hemihidrat 14 gün boyunca verildi. İkinci cerrahi ile tüm ratların sol uterin kornuları çıkarıldı. Takiben gruplar 14 gün süre ile; ilaç verilmeyen grup (Grup B), melatonin (10 mg/kg/gün po, Grup C), melatonin ve estradiol hemihidrat (10 mg/kg/gün po ve 4 mg/kg/gün po, Grup D), karanlık ortam (Grup E) olarak planlandı. On dört gün sonunda üçüncü cerrahi uygulandı ve sağ uterin kornular çıkarılarak melatonin hormonunun etkileri histopatolojik olarak incelendi. BULGULAR: On dört gün estradiol hemihidrat maruziyeti sonrası kontrol grubu ile karşılaştırıldığında B, C, D ve E gruplarında uterin hipertrofi/hiperplazi modelinin oluştuğu belirlendi (tüm gruplar için p 0.05 sırasıyla). Karanlık ortam grubunda (Grup E) uterin hipertrofi/hiperplazi parametrelerinden epitelyal yükseklikte anlamlı azalma izlendi (34 (28-48) vs 20 (9-20), p : 0.017). SONUÇ: Melatonin hormonunun; endometriyum kanserinin prekürsörü olan endometriyal hiperplaziye olumlu yönde etki edebileceği akılda tutulmalıdır. Konuyla ilgili yapılacak yeni çalışmalar melatonin hormonunun endometriyal hiperplazi/kanser tedavisinde kullanımı ile ilgili yeni gelişmelere ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
AİM: Endometrial hyperplasia is important because it is the leading lesion of endometrial adenocarcinoma. Studies have shown that, melatonin level decrease, from endometrial hyperplasia to endometrial cancer. Melatonin may be protective in the development and progression of endometrial hyperplasia. On the way of all this knowledgement, we aimed to investigate the effect of melatonin hormone on uterine hypertrophy / hyperplasia. MATERİALS AND METHODS: In this study, 50 Wistar Albino rats were used. Rats were randomized to five groups and then, all rats underwent bilateral oophorectomy. Then to all groups, except control group (Group A), were given 4 mg / kg / day estradiol hemihydrate for 14 days. Left uterine horns of all rats were removed by second surgery. The groups were followed for 14 days; non-drug group (Group B), melatonin (10 mg / kg / day po, Group C), melatonin and estradiol hemihydrate (10 mg / kg / day po and 4 mg / kg / day po, Group D), dark environment ( Group E). At the end of 14 days, the third surgery was performed and the right uterine horns were removed and the effects of the melatonin hormone were examined histopathologically. RESULTS: After 14 days of estradiol hemihydrate exposure, uterine hypertrophy / hyperplasia model was determined in groups B, C, D and E compared to the control group (p 0.05, respectively). In the dark environment group (Group E), significant decrease was observed in epithelial height from the hypertrophy / hyperplasia parameters (34 (28-48) vs 20 (9-20), p : 0.017). CONCLUSİON: It should be kept in mind that the melatonin hormone can influenze endometrial hyperplasia, a precursor of endometrial cancer, in a positive way. In the light of this information, it should be known that new developments can be achieved in the use of melatonin hormone in endometrial hyperplasia / cancer treatment after new studies.