Naiv Retina Ven Dal Tıkanıklığı hastalarında peripapiller retina sinir lifi tabakasındaki incelmenin karşılaştırılması: Deksametazon intravitreal implant'a karşı intravitreal Bevacizumab
Comparison of peripapillary Retinal Nerve Fiber Layer thinning in patients with naive branch retinal vein occlusion: Dexamethasone intravitreal implant versus intravitreal Bevacizumab
  1. Tez No: 932873
  2. Yazar: İBRAHİM İSMET SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÖZSAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Bu çalışma, daha önce tedavi almamış (naiv) Retinal Ven Dal Tıkanıklığı (RVDT) hastalarında gelişen maküla ödemi (MÖ) tedavisinde, intravitreal Deksametazon implant (IVD) ve intravitreal Bevacizumab (IVB- Anti-VEGF) uygulamalarının 12 aylık süreçte etkinliklerini ve peripapiller Retina Sinir Lifi Tabakası (pRSLT) kalınlığı üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2017- Ocak 2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde RVDT tanısı almış, 18-80 yaş arası tüm hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 23 IVD ve 35 IVB tedavisi alan toplam 58 hasta dâhil edildi. Hastaların Optik Koherens Tomografi (OKT), RSLT ve Fundus Floresein Anjiografi (FFA) görüntüleri değerlendirildi. Başlangıçta ve takiplerde; santral maküla kalınlığı (SMK), en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basınç (GİB), iskemi ve epiretinal membran (ERM) gelişimi/progresyonu, tedavi dozu, OKT ve RSLT kalınlıkları kaydedildi. OKT'de RSLT kalınlıkları, tedavi grupları birbirleriyle ve sağlıklı kontrol grubuyla (27 sağlıklı kişi) karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS v30.0 programıyla yapıldı. Bulgular: Her iki tedavi ve kontrol grubunun cinsiyet ve yaş ortalamaları benzerdi. Tedavi grupları en sık ek hastalık (Hipertansiyon-HT), iskemi gelişimi ve tutulan vasküler segment (Temporal Süperior-TS) yönünden benzerdi. Uygulanan medyan doz IVB grubunda 6, IVD grubunda 3 olup, aralarında anlamlı fark saptandı (
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to compare the efficacy of intravitreal Dexamethasone implant (IVD) and intravitreal Bevacizumab (IVB- Anti-VEGF) in the treatment of macular edema (ME) secondary to previously untreated (naïve) Branch Retinal Vein Occlusion (BRVO) over a 12-month period, as well as their effects on peripapillary Retinal Nerve Fiber Layer (pRNFL) thickness. Materials and Methods: The records of all patients aged 18–80 years who were diagnosed with BRVO at the Ophthalmology Clinic of Kayseri City Hospital between January 2017 and January 2024 were retrospectively analyzed. A total of 58 patients were included in the study, with 23 receiving IVD treatment and 35 receiving IVB treatment. The patients' optic coherence tomography (OCT), RNFL, and fundus fluorescein angiography (FFA) images were evaluated. At baseline and follow-ups, central macular thickness (CMT), intraocular pressure (IOP), best-corrected visual acuity (BCVA), ischemia and epiretinal membrane (ERM) development/progression, treatment dose, OCT and RNFL thicknesses were recorded. RNFL thicknesses on OCT were compared between treatment groups and the healthy control group (27 healthy people). Statistical analyses were performed using SPSS v30.0. Results: The gender and mean age distribution were similar among the treatment and control groups. The treatment groups were comparable in terms of the most common comorbidity (Hypertension- HT), ischemia development, and affected vascular segment (Temporal Superior- TS).