Adana ve çevresinde doğal olarak yetişen Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) genotiplerinin klasik ve yeni nesil doku kültürü teknikleriyle mikroçoğaltımı ve genetik kararlılığının belirlenmesi
Micropropagation of Adana and around naturally grown carob (Ceratonia siliqua L.) genotypes with the classic and new generation tissue culture techniques and determination of genetic stability
  1. Tez No: 522857
  2. Yazar: MUSTAFA ALPARSLAN UMARUSMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Akdeniz Bölgesinde doğal olarak yayılım gösteren üç farklı keçiboynuzu genotipinin Plantform biyoreaktör sistemi ve katı besin ortamlarında karşılaştırmalı olarak mikroçoğaltım ve köklendirme çalışmaları yürütülmüştür. İlk olarak genotiplerin katı kültür mikroçoğaltım denemelerinde, MS, ½ MS ve WPM besin ortamları ile BA (0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 mg/L) ve GA3 (0.1, 0.5 mg/L) bitki büyüme düzenleyicileri uygulanmıştır. Katı kültür köklenme denemeleri için MS, ½ MS ve WPM besin ortamları ile NAA (0, 1.0, 2.0 mg/L) ve IBA (0, 1.0, 2.0 mg/L) büyüme düzenleyicileri denenmiştir. En yüksek mikroçoğaltım değerleri, MS ve ½ MS besin ortamlarından ve 0.5 ve 2 mg/L BA+0.5 mg/L GA3 bitki büyüme düzenleyici konsantrasyonlarından elde edilmiştir. Mikroçoğaltım için belirlenen en iyi besin ortamı içeriği ile Plantform sisteminde çalışılmıştır. Çalışma neticesinde, Plantform sistemi her üç keçiboynuzu genotipi için bitki boyu, çoğalma katsayısı ve bitki kalitesi bakımından katı kültür sistemine göre daha iyi sonuç vermiştir. SSR markırları ile yapılan tarama sonucunda katı kültür ortamı ve Plantform sisteminde çoğaltılan bitkilerde herhangi bir genetik açılımın olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, micropropagation and rooting studies were carried out in comparative Plantform bioreactor system and solid media with three different carob genotypes which are growing naturally in the Mediterranean Region. First of all, micropropagation of carob genotyps were evaluated in solid MS, ½ MS and WPM media supplemented with BA (0, 0.5, 1.0, 1.5, 2.0 mg/L) and GA3 (0.1, 0.5 mg/L) for micropropagation, in MS, ½ MS and WPM media supplemented with IBA (0, 1.0, 2.0 mg/L) and NAA (0, 1.0, 2.0 mg/L) for rooting. Based on the solid media, the best results in all three genotypes were obtained from MS and ½ MS medium containing 0.5 and 2 mg/L BA+0.5 mg/L GA3 plant growth regulatory concentrations for micropropagation. Micropropagation studies were carried out in the Plantform system with the best-defined media content. As a result of studies, Plantform system showed better plant growth, multiplication coefficient and plant quality than solid culture system in all three genotypes propagation medium. Genetic stability of plants grown in solid culture and Plantform systems was tested by SSR markers.