Gediz ilçesinin ekonomik analizi ve gelişme potansiyeli
  1. Tez No: 52288
  2. Yazar: CUMAALİ ÖZENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Gediz ilçesi, Kütahya'ya bağlı İç Batı Anadolu'nun tipik özelliğini yansıtan gelişmekte olan bir kenttir. 28 Mart 1970 tarihinde meydana gelen depremde büyük mal ve can kaybı olmuş. Bakanlar Kurulunun kararıyla sağlıklı bîr alanda yeni Gediz kurulmuştur. Gediz ekonomisi genel olarak madenciliğe dayanmaktadır. Kömür ve kendir dışında yeterli hammaddesi olmamasına rağmen depremden sonra dışa bağımlı hammaddeye dayanan çok ortaklı halka açık şirketleşmeye gidilmiştir. Gimsan ve benzeri işletmeler kurulmuştur. Son yıllarda maden sektöründeki yaşanan kriz ilçe ekonomisini olumsuz yönde etkilemiştir. Maden ocaklarının bazılarının kapatılması ve kömür satışlarının azalması maden işçilerinin işsiz kalmasına ve başka şehirlere göç etmesine neden olmuştur. ilçenin sosyo- ekonomik yönden kalkınmasında izlenecek stratejiler, Murat Dağı ve llıca'daki termal turizm potansiyeli verimli şekilde değerlendirilerek ülke bazında kimlik kazandırılabilir. Gediz llıca'daki sıcak su kaynaklarının özellikle jeotermal enerji ve sera üretimi gibi alternatif alanlarda kullanılmaya başlanması ilçe ekonomisinin gelişmesinde rol oynayacaktır. Organize sanayi bölgesinin faaliyete geçirilmesi, mevcut işletmelerin rekabet edebilir yapı içerisinde ihracata yönelmesi ve işletmelerin produktif şekilde çalıştırılması ilçe ekonomisine canlılık sağlıyacaktır. Sulanabilir tarım alanlarının arttırılması, kaliteli tohum kullanılması ve gübre kullanımının arttırılması dekar başına alınan ürün miktarını arttıracaktır. Besi hayvancılığının teşvik edilmesi ve yüksek verimli kültür ırklarının yaygınlaştırılması ilçe hayvancılığının gelişmesini sağlıyacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gediz, which is a smalf country of Kütahya, carries typical properties of innerr west Anatolia the big ear thquike in 1970 destnoyed all of the town and coused big casualiten in goods an lifes then Gediz was reconstructed on a new region to prevent such casualtires. Mining can be counted the only means of subsistance. Except coal and hemp, there is no sufficient raw material seurces in town. After the earthquike enterprisers found commandit firms (like Gimsan) to develop economy of Gediz, but unsufficient raw materials force rhe firms to deliver their needs from the outside. Recent economic crises in mining industry has brought negative effeets on town's in habitents. In decreasing consumption of cal and closed down mining pits brought together occupation problems. so, many mining workers had to move another regions. Economic strategies for social - economic development of Gediz, Thermal springs placed around Murat Dağı and Ilıca can be evaluated economically. These springs may atract the attention of home tourists and foreigners if redesigned and introduced. Also using the spring's water in geothermal energy produetion and in irrigation of greenhouse plants will affect the economic development of Gediz pozitively. If well organized industry region is constructed as soon as possible, and is encouraged the enterprisers to compitation, and export. The economy will develop and social wealth will increase. Modern agriculture, usage of quality seeds, well organized and informed fatteners, quality fattening animals and using plenty of fertilizer will also bring economic wealth in town.