İdare ajanının hukuki sorumluluğu
  1. Tez No: 52287
  2. Yazar: HİKMET GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Türk kamu personelinin hukuki sorumluluğu üzerinde önemle durulması gerekli olan bir konudur. İlk bölümde konu ili ilgili genel kavramlar üzerinde durulmaktadır. Sonra Türk hukukunda kamu personelinin hukuki sorumluluğunu düzenleyen önemli hükümler, teori ve yargı kararlarındaki farklı görüşlerle birlikte anlatılmıştrr. Son bölümde ise kanunlarımızdaki bazı istisnai düzenlemeler üzerinde çok kısa olarak durulrrluştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The legal resmobility of Turkish puplic persons is a matter which must be held seriarsly. In the first section, main dopics about the subjects are being examined. Later, main rules in the Turkish law that determine the legal responsibilities of puplic persons are being explained together with different ideas on both theory and judical decisions. In the last chapter, some exceptional rules in Turkish law are very shortly told.